Posledné kamióny štrajkujúcich autodopravcov v pondelok večer opustili cesty v Bratislave. „Cesty a hraničné priechody sú opäť prejazdné a bez akýchkoľvek obmedzení,“ informovala polícia v Bratislavskom samosprávnom kraji na sociálnej sieti. Dopravní policajti situáciu v cestnej premávke naďalej monitorujú.
Sedemdňový štrajk
Štrajk Únie autodpravcov Slovenska (UNAS) trval sedem dní od utorka 7. januára. Cieľom protestnej akcie bolo zníženie dane z motorových vozidiel o 50 % a pozastavenie výberu mýta.
Kamióny blokovali viaceré hraničné priechody, autodopravcovia pokračujú v štrajku (foto)
Kamióny už v pondelok popoludní ukončili blokovanie ciest a hraničných priechodov, čo bola podmienka vlády na rokovanie s autodopravcami o ich požiadavkách a o opatreniach na zlepšenie podmienok fungovania cestnej dopravy.
Sľub premiéra Pellegriniho
Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po rokovaní viacerých členov vlády s autodopravcami v pondelok na ministerstve financií prisľúbil nižšiu daň z motorových vozidiel, aby bola porovnateľná s okolitými krajinami v rámci visegrádskej skupiny, ako aj zľavy zo sadzieb mýta.
Premiér Pellegrini prisľúbil autodopravcom nižšiu cestnú daň, ako aj zľavy zo sadzieb z mýta
Zástupcovia Združenia cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia a Únie autodopravcov Slovenska budú mať zároveň zastúpenie v pracovnej skupine na prípravu nového mýtneho tendra na ministerstve dopravy a výstavby.
Rozsah zníženia cestnej dane predseda vlády neuviedol, pričom ministerstvo financií má pripraviť rôzne varianty. Minister financií Ladislav Kamenický už skôr navrhol pokles cestnej dane pre kamiónovú dopravu v priemere o 12,5 %. „Budeme sa snažiť naše kamióny dostať z cesty dole,“ povedal rokovaní podpredseda UNAS Stanislav Skala. O požiadavke na pozastavenie výberu mýta na stretnutí nerokovali.