Takzvaná schéma globálneho trhového opatrenia má prispieť k zníženiu emisií oxidu uhličitého z medzinárodnej leteckej dopravy. Slovenská republika ako predsedajúca krajina v Rade Európskej únie predkladala na 39. valnom zhromaždení ICAO v Montreale dokumenty v mene Európskej únie a jej členských štátov a tiež dokumenty týkajúce sa prijatej schémy.
Medzinárodná organizácia civilného letectva (ICAO) prijala na svojom 39. valnom zhromaždení v kanadskom Montreale jednu z najdôležitejších rezolúcií v oblasti civilného letectva. Takzvaná schéma globálneho trhového opatrenia (GMBM) má prispieť k zníženiu emisií oxidu uhličitého (CO2) z medzinárodnej leteckej dopravy.
Slovenská republika ako predsedajúca krajina v Rade Európskej únie predkladala na valnom zhromaždení ICAO dokumenty v mene Európskej únie a jej členských štátov a tiež dokumenty týkajúce sa prijatej schémy GMBM. Informovalo o tom v piatok Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.
Po roku 2020 by mal byť nulový nárast emisií z leteckej dopravy
Dosiahnutá dohoda predstavuje rozhodujúci krok smerom k systému nulového nárastu emisií CO2 z medzinárodnej leteckej dopravy po roku 2020 (tzv. Carbon Neutral Growth 2020).
„Uviedli sme do pohybu systém, ktorý už nebude možné zvrátiť. Avšak nemôžeme povedať, že misia je splnená. Čaká nás dlhá cesta, na konci ktorej bude civilné letectvo prvým módom dopravy, ktorý jednotne a na celosvetovej úrovni pristúpi k ochrane životného prostredia,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Árpád Érsek.
Lety od roku 2021 budú súčasťou pilotnej fázy schémy na kompenzovanie emisií
Na základe rezolúcie budú od roku 2021 lety medzi viac ako šesťdesiatimi členskými štátmi ICAO, vrátane všetkých členských štátov Európskej únie a ostatných členských štátov ECAC (Európska konferencia civilného letectva), súčasťou pilotnej fázy schémy GMBM na kompenzovanie emisií CO2 v ovzduší. Ďalšie členské štáty ICAO sa pripoja počas nasledujúcich rokov.
Medzinárodná organizácia civilného letectva bude v ďalších rokoch pracovať na štandardoch a odporúčaniach pre schému GMBM. Európska únia, vrátane SR, poskytne pomoc, aby bol naplnený princíp tzv. „no country left behind“.
Delegáciu SR na zhromaždení ICAO v Montreale viedli zástupcovia ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a zástupcovia Dopravného úradu a štátneho podniku Letové prevádzkové služby SR.