Londýnske letisko Heathrow začne používať termokamery na meranie telesnej teploty cestujúcich. Zariadenia najprv otestujú v príletových halách, v Termináli 2, a ak sa osvedčí, nainštalujú ich aj do odletových hál a na ďalšie miesta. Takéto kamery už používajú na mnohých ázijských letiskách.
Heathrow už testuje ultrafialové svetlo na dezinfekciu nádob na prepravných pásoch či bezdotykových zariadení pri bezpečnostnej kontrole.
Opatrenia sú kľúčové pre návrat k leteckej doprave
Predstaviteľ letiska John Holland-Kaye členom parlamentu povedal, že rovnaké štandardy týkajúce sa monitorovania zdravotného stavu cestujúcich sú kľúčové pre návrat ľudí k leteckej doprave.
„Letectvo je pre britskú ekonomiku kľúčové. Na opätovné naštartovanie ekonomiky vláda potrebuje naštartovať leteckú dopravu,“ vyhlásil.
„Tieto štandardy sú zásadné pre minimalizovanie šírenia ochorenia COVID-19 cez hranice a technológia, ktorú testujeme na našom letisku, sa môže stať súčasťou tohto riešenia,“ dodal.
Letiská ani aerolinky nemôžu čakať na vakcínu
„Ak nám povedia, že jediným riešením až kým za 12 až 18 mesiacov budeme mať vakcínu, je dodržiavanie sociálnych odstupov na letisku, potom prídu o prácu desaťtisíce ľudí. Nemôžeme si dovoliť čakať tak dlho na návrat k lietaniu,“ vyhlásil. Letisko už meria teplotu cestujúcich pri odletových bránach do krajín, ktoré to vyžadujú.
Patrick Ikhena z portálu Compare the Market povedal, že na letiskách a iných významných dopravných uzloch zrejme pribudnú kontroly.
Dlhší čas strávený na letisku
Ľudia budú zrejme musieť prísť na letiská oveľa skôr, ako pred krízou, čo by mohlo viesť k nárastu počtu Britov tráviacich dovolenku v Británii.
Prieskum portálu preukázal, že len šesť percent Britov zvažuje stráviť zimnú dovolenku v zahraničí a len deväť percent si plánuje objednať letnú či jesennú dovolenku v iných európskych krajinách.
„Najpravdepodobnejšími dôvodmi sú znížené príjmy do domácnosti a obozretnosť pri cestovaní do zahraničia,“ uviedli v prieskume.