Cyklistom pod Tatrami pribudnú ďalšie kilometre. Na pláne je výstavba nového úseku cyklotrasy, a to v obci Štrba, smerom na Važec i Lučivnú. Samospráva už hľadá dodávateľa stavebných prác, ich predpokladaná hodnota je viac ako 1 milión eur.
Vyplýva to z oznámenia vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie. Výstavba cyklotrás bude financovaná z fondov Európskej únie určených na poľsko-slovenskú cezhraničnú spoluprácu Interreg Poľsko-Slovensko 2021-2027. Trvať má osem mesiacov, najneskôr do 30. novembra 2025.
Dve etapy
V rámci úseku Štrba – Važec pôjde o dĺžku viac ako 3,4 kilometra. Podľa technickej správy k projektu bude vedený súbežne s cestou III/2343 zo Štrby smerom k Važcu v celej dĺžke po ľavej strane. Práce budú rozdelené do dvoch etáp.
„V rámci stavby je navrhnutých aj päť prejazdov pre poľnohospodárske vozidlá na obhospodarovanie pozemkov. Šírka chodníka je navrhovaná od dvoch do 2,6 metra vzhľadom na šírkové pomery dostupných pozemkov,“ píše sa v technickej správe k projektu.
Okolo Oravskej priehrady má vzniknúť cyklotrasa, pomôže prilákať viac domácich aj zahraničných turistov (video)
V časti, kde to nie je možné, bude podľa nej cyklistický chodník prerušený, a cyklisti prejdú obyčajným chodníkom. V úseku Štrba – Lučivná je navrhovaný cyklochodník s celkovou dĺžkou viac ako 1,6 kilometra a prevažne šírkou 2,6 metra. V rámci súčasného projektu však budú realizovať len prvú etapu výstavby, ktorá zahŕňa dve časti cyklochodníka v celkovej dĺžke takmer 850 metrov.
Prepojenie na Svit
Prvá časť povedie súbežne s cestou III/2343 zo Štrby od križovatky s ulicou 29. januára smerom k Lučivnej, a to v celej dĺžke po ľavej strane. Druhá časť s dĺžkou viac ako 30 metrov pozemkami v križovatke cesty III/2343 s cestou III/3062 z obce smerom na Nižnú Šuňavu, v celej dĺžke po pravej strane.
Úsek Cesty slobody je v havarijnom stave, primátor Vysokých Tatier vyhlásil mimoriadnu situáciu
Ako pre agentúru SITA potvrdil predseda Európskeho zoskupenia územnej spolupráce (EZUS) Tatry Štefan Bieľak, druhú etapu cyklochodníka budú realizovať v budúcnosti. Tú je ešte potrebné majetkovo-právne doriešiť. „V tejto fáze to teda ešte celé neprepojíme až na Svit,“ dodal.
Cesta okolo Tatier
Rozšírenie cyklistickej infraštruktúry bude možné v rámci štvrtej etapy projektu Historicko-kultúrno-prírodná cesta okolo Tatier. Na Slovensku a v Poľsku takto vznikne dokopy viac ako 14 kilometrov nových trás. Na slovenskej strane bude vďaka tomu pokračovať výstavba hlavného úseku Cesty okolo Tatier nielen zo Štrby, ale aj úseku v Ždiari smerom do Monkovej doliny s dĺžkou viac ako štyri kilometre.
Cestu okolo Tatier ročne využije viac ako pol milióna ľudí, pribudnú ďalšie kilometre nových trás
Po troch etapách investície spolufinancovanej z fondov Európskej únie v rokoch 2014 až 2021 má Cesta okolo Tatier viac ako 170 kilometrov prevažne asfaltových cyklotrás. Ročne po nej prejde približne 600-tisíc ľudí. Cieľom celého dlhoročného projektu je vytvoriť neprerušenú, bezpečnú a priaznivú regionálnu sieť cyklotrás. Trasa vedie cez historické a kultúrne oblasti Poľska a Slovenska, ktoré sa nachádzajú na oboch stranách Tatier, a to Podhale, Oravu, Liptov, Spiš.