BRATISLAVA 16. júna (WEBNOVINY) – Zamestnanci Kennedyho vesmírneho strediska na americkej Floride naplnili palivovú nádrž raketoplánu Atlantis pre dôležitý test pred jeho posledným letom do vesmíru, ktorý je naplánovaný na budúci mesiac. Test pridali do príprav na štart po problémoch, ktoré zistili minulý rok na nádrži neskôr použitej pre februárový štart raketoplánu Discovery. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) okrem toho spevnil kovové výstuhy vnútri oboch nádrží. Štart raketoplánu Atlantis je naplánovaný na 8. júla.
Riaditeľ úradu pre štarty Mike Leinbach uviedol, že nádrž naplnia, potom na konečnú inšpekciu vyšlú špeciálny tím, ktorý im, ak bude všetko v poriadku, dá zelenú pre štart. Nasledovať bude týždňové röntgenovanie nádrže, ktoré ukáže, či spomínané výstuhy vydržia extrémnu teplotu vyprodukovanú z 18 900 hektolitrov kvapalného kyslíka a vodíka vnútri.
Technický tím sa zameria aj na možnú poruchu ventilu v jednom z troch hlavných motorov, ktorá sa objavila počas skoršieho testu nádrže. Ak by však bolo ventil nutné vymeniť, plánovaný štart by to nenarušilo, povedal hovorca NASA Allard Beutel.
Test palivovej nádrže je jedným z významných krokov pred štartom raketoplánu. Jeho posádku budú podľa NASA tvoriť štyria skúsení astronauti, ktorí sa postarajú o doručenie zásob a náhradných dielov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Tritisícpäťstokilogramový kontajner talianskej výroby s jedlom, oblečením a vedeckým vybaveným pre stanicu by mali vo štvrtok previezť k štartovacej rampe; v piatok už by mal byť naložený v úložnom priestore raketoplánu. Vďaka vedeckému vybaveniu chce posádka uskutočniť pokus zameraný na robotické dopĺňanie paliva do satelitov na orbite.Ak by sa to podarilo, išlo by o prevrat vo využívaní satelitov. Okolo Zeme totiž v súčasnosti obiehajú stovky komunikačných, meteorologických a iných satelitov, ktoré nie sú navrhnuté tak, aby sa v nich dalo doplniť palivo. Ak sa im minie, nedokážu sa opäť spustiť a stane sa z nich drahý vesmírny odpad. Teraz by sa o to mal postarať robot Dextre kanadskej výroby pripevnený na konci 16,7-metrového vonkajšieho ramena stanice.
Atlantis uzavrie program amerických raketoplánov. Po jeho misii sa NASA bude spoliehať len na partnerov z Európy, Japonska a Ruska, predovšetkým na Sojuz. Ten je však schopný transportovať do vesmíru len trojčlennú posádku, kým súčasné americké raketoplány môžu letieť so šiestimi osobami na palube.