BRATISLAVA 10. mája (WebNoviny.sk) – Parlament opätovným schválením zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch odmietol námietky prezidenta.
Vychádzali v ústrety organizáciám
Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie rezortu školstva, „týmto rozhodnutím sa zákonodarcovia nestotožnili s námietkou prezidenta SR, že nová právna norma nie je v súlade s Ústavou SR.“ Parlament totiž na piatkovom rokovaní opätovne schválil zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorý prezident vetoval 18. apríla.
Parlament opätovne schválil zákon o pedagogických zamestnancoch, učitelia chcú protestovať
„Rezort školstva pri príprave novej právnej normy vychádzal v ústrety požiadavkám profesijných a stavovských organizácií, aby sa vytvoril priestor na participáciu všetkých subjektov, ktoré zastupujú pedagogických a odborných zamestnancov. Ministerstvo školstva predĺžilo lehotu pri podávaní zákona do medzirezortného pripomienkového konania, o ktorý požiadal Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, čo je najreprezentatívnejšia organizácia zastupujúca takmer 50 000 pedagogických a odborných zamestnancov,“ konštatuje sa v stanovisku rezortu školstva.
Návrh teda podľa ministerstva prešiel rozsiahlymi diskusiami pracovných skupín, riadnym legislatívnym procesom a do jeho prípravy boli zapojené všetky relevantné subjekty.
Nie sú schopní vytvoriť kvalitný zákon
Prezident Slovenskej komory učiteľov (SKU) Vladimír Crmoman v reakcii na schválenie zákona pre agentúru SITA uviedol, že je to veľmi zlá správa pre učiteľov.
„Celý proces až do schválenia zákona ukázal, že súčasná vládna garnitúra nie je schopná vytvoriť kvalitný zákon, ktorý by reagoval na potreby praxe. Zákon porušuje naše ústavné práva, obsahuje množstvo chýb a je tak nekvalitný, že bude musieť nasledovať jeho novelizácia,“ zdôvodňuje Crmoman.
Platy začínajúcich učiteľov by mali porásť, návrh Dankovej SNS ovplyvní aj štipendiá doktorandov
Učitelia sú preto podľa jeho slov pripravení pokračovať vo svojich aktivitách a ozývať sa proti tomuto zákonu. „Využijeme všetky ďalšie možnosti, ktoré existujú, aby sme poukázali na to, že tento zákon nie je v poriadku. Určite nezostaneme ticho,“ dodáva Crmoman.
Zákonom o pedagogických a odborných zamestnancoch sa zmení kreditový systém či prístup k atestáciám. Vychovávateľom sa tiež znížia úväzky o dve hodiny týždenne, posilní sa kariérové poradenstvo a zavedú sa opatrenia na ochranu učiteľov pred sociálno-patologickým správaním. Parlament schválil zákon 2. apríla s účinnosťou od 1. septembra. Prezident SR ho však 18. apríla vetoval.