BRATISLAVA 9. októbra (WEBNOVINY) – Tým najchudobnejším, ktorí žijú v Užhorode na západe Ukrajiny, svitá na lepšie časy. Od októbra tu funguje sociálna stanica, v ktorej sa bude dať najesť, vyprať si šaty, ale aj krízovo sa ubytovať. Stanicu vybudovali Slováci z neziskovej organizácie Tabita, grant na projekt získali z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci SlovakAid.
„Projekt nazvaný ,Sociálna stanica ROMSOM´ bol zameraný na vybudovanie sociálnej stanice v centre Užhorodu, ktorá má poskytovať bazálne sociálne a humanitárne služby,“ hovorí riaditeľ Tabity Ondrej Buzala. Rómska organizácia ROMSOM bola partnerom projektu na ukrajinskej strane a v minulosti už poskytovala vlastné sociálne a humanitárne služby.
Pracovníci stanice chcú pomáhať najmä najchudobnejšej vrstve obyvateľov Užhorodu. „Sú to prevažne Rómovia, matky – samoživiteľky a bezdomovci, ktorí v prvom rade vyžadujú poskytnutie tej najzákladnejšej pomoci pre uspokojenie potreby osobnej hygieny, šatstva, jedla, sanity, základnej zdravotnej starostlivosti, dezinfekcie tela a lekárskych prehliadok,“ vysvetľuje Buzala.
Cieľová oblasť projektu, Zakarpatská oblasť Ukrajiny – mesto Užhorod a Užhorodský rajón (okres), sa nachádza v blízkosti hraníc so Slovenskou republikou s hraničným priechodom. Sociálny a ekonomický vývoj v tejto oblasti má podľa Buzalu sprostredkovaný dopad aj na pohyb obyvateľov v prihraničnej oblasti s Ukrajinou. „Vzhľadom na okolnosti, vzdelanie, chudobu a podmienky, v ktorých žije cieľová skupina projektu, bolo nutné začať riešiť najnižšie stupne uspokojovania potrieb,“ dodal.
Preto má sociálna stanica poskytnúť aj priestory pre pranie osobnej a posteľnej bielizne, stredisko osobnej hygieny s dezinfekciou tela s kapacitou 15 – 20 ľudí denne, krízové ubytovanie pre jedného až šesť ľudí či stredisko osvety pre zvyšovanie povedomia o príčinách vlastných problémov. V stanici bol taktiež vytvorený humanitný sklad, ktorý môže poskytnúť výmenu obnoseného šatstva a obuvi, výmenu základného vybavenia domácností a spotrebných vecí osobnej hygieny alebo ich nákup za symbolické ceny.
Prvé zásobovanie skladu zabezpečuje Tabita postupným prevozom materiálu zo svojho humanitného skladu na východnom Slovensku. „Nechýba ani pomoc od partnerov z Nemecka, ktorí pripravujú kamión humanitného materiálu hlavne pre možnosť opatrovania v domácnosti. Sociálna stanica totiž počíta aj so svojimi dobrovoľníkmi, ktorí sa v regióne starajú o tých najstarších,“ uzavrel Buzala.
Projekt pripravoval šesťčlenný zmiešaný tím zo Slovenska a Ukrajiny. Náklady na projekt boli plánované na 166-tisíc eur. Z toho spolufinancovanie Tabity a ROMSOM je vyše 24-tisíc eur. Projekt bol podporený Ministerstvom zahraničných vecí SR sumou viac ako 141-tisíc eur prostredníctvom Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu, ktorá zabezpečuje implementáciu oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenskej republiky.