Najčastejšie chyby a omyly pri chudnutí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kompliment_omyly a chyby pri chudnuti
Ilustračné foto Foto: SITA/kompliment.sk

BRATISLAVA, 14. júl (WEBNOVINY) Skôr ako sa človek rozhodne chudnúť, mal by sa vopred dôkladne pripraviť a prehodnotiť všetky reálne okolnosti, ktoré s chudnutím súvisia. Či má dostatok času venovať sa chudnutiu, či sú ciele, ktoré si dal, úmerné vzhľadom k jeho individuálnym osobitostiam. Na začiatku každého chudnutia by sme mali hlavne nabrať odvahu spoznať a pomenovať chyby, ktorých sa dopúšťame. Priznanie si chýb v stravovaní je totiž základným predpokladom úspešného chudnutia.

Akých chýb sa najčastejšie dopúšťame pri stravovaní?

Stravovacie návyky, ktoré sme si v priebehu života osvojili, majú obyčajne pevné a hlboké základy. Osvojujeme si ich spontánne už v detstve. Dedíme stravovacie zvyklosti, preferencie potravín a obľubu rovnakých jedál a chutí. Neskôr preberáme vzorce stravovacieho správania zo spoločnosti, v ktorej žijeme. Preto sa často stáva, že sa dopúšťame mnoho rokov tých istých chýb bez toho, aby sme si ich uvedomovali.

Najčastejšie sú to :

*konzumácia veľkých porcií a veľkého množstva jedla priebežne počas celého dňa

*nepravidelné stravovanie s 1 až 2 dávkami jedla za deň

*presunutie ťažiska najväčšieho energetického príjmu na večer

*príjem potravín a tekutín s vysokým obsahom energie – pasívne prejedanie sa

*nadmerný príjem cukrov a tukov

*nadmerný príjem potravín s vysokým GI (glykemickým indexom)

*jednostranná strava

*nedostatočný príjem tekutín

*rozptyľovanie pozornosti v priebehu jedenia, vykonávanie činností, ktoré s jedlom nesúvisia (napr.: sledovanie televízie, čítanie, plnenie pracovných úloh)

*rýchle a hltavé jedenie

*používanie jedla ako spôsobu odmien a trestov

*jedenie zo zvyku, bez prítomnosti pocitu hladu

*jedenie vo vypätých situáciách na zmiernenie napätia, pri strese, strachu, pri pocite neistoty, osamelosti, z dlhej chvíle

Určite by sa teda nemalo začať s chudnutím bez zmeny životosprávy alebo sa snažiť o redukciu hmotnosti len prostredníctvom prípravkov a liekov na chudnutie. Je to nesprávne rozhodnutie aj napriek tomu, že tento spôsob chudnutia sľubuje „bezbolestné“ dosiahnutie výsledku. Chybou je aj to, keď začneme chudnúť sami. Teda pomocou zázračnej diéty alebo sa vrhneme na športovanie bez toho, aby sme mali potrebné vedomosti o výžive a pohybe. Zlé rozhodnutie a voľba nesprávneho spôsobu chudnutia je najčastejším dôvodom, prečo mnohí chudnutie predčasne ukončia a nedosiahnu cieľ, ktorý si dali.

„Zázračné“ metódy chudnutia alebo klamlivé mýty?

vysvetľuje PhDr. Mgr. Katarína Skybová, riaditeľka Inštitútu redukcie a prevencie nadváhy kompliment®

Chudnúce a sťahovacie fólie

S fóliou na chudnutie učite neschudnete. V momente ovinutia sa fóliou môžete mať dojem, že vaše problematické partie zoštíhleli, ale len preto, že tlakom fólie na telesné tkanivá sa zmenší objem daného miesta, pričom okolité tkanivá na objeme naberú. Je to podobný efekt, ako keď si zapnete úzke džínsy a „bruško“ si vytlačíte nad pás. Teplota kože pod fóliou je síce vyššia ako teplota okolitej kože a mierne sa zvýši aj potenie, ale na chudnutie to nestačí. Odparením 1 g vody organizmus stráca iba 2,5 kJ a na schudnutie jedného kilogramu tuku je potrebné dosiahnuť stratu energie 25 000 až 30 000 kJ. Naložená fólia naopak bráni prirodzenému odparovaniu vody, tkanivá pod ňou sa prehrievajú a to môže viesť nielen k poškodeniu povrchových časti kože či alergiám na samotnú fóliu, ale aj k nežiaducemu prehriatiu telesného jadra. A to v prípade, ak sa do fólie zabalíte celí na dlhšiu dobu.

Mydlá na chudnutie

Hygienické prípravky, ku ktorým patrí aj mydlo, slúžia na umytie pokožky a na odstránenie nečistôt, potu a čiastočne odumretých buniek kože. Látky obsiahnuté v mydlách neprenikajú cez kožu do jej hlbších vrstiev a teda ani do tukového tkaniva. Jediná možnosť ako môžete dosiahnuť zvýšenú spotrebu energie je behať a zháňať „zázračné mydlá“ po obchodoch.

Náplaste na chudnutie

Náplaste obsahujú látky, u ktorých boli potvrdené účinky na organizmus. Pri redukcii hmotnosti majú však iba podporný efekt. Bez zmeny životosprávy je ich účinok minimálny. Aj to v prípade, keď chudnúci dodržiava redukčnú diétu a pravidelne cvičí. Ich podiel na úspechu chudnutia nepresahuje viac ako 10%.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať