Členské krajiny Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) veľmi pozorne a intenzívne sledujú riziko prípadnej ruskej agresie a zvyšujú svoju pripravenosť. Povedal to minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) na pravidelnom rokovaní ministrov obrany členských štátov NATO v Bruseli, na ktorom sa zúčastnil počas uplynulých dvoch dní.
Ústrednou témou bola najmä situácia na rusko-ukrajinských hraniciach a s tým súvisiaca potreba posilnenia pripravenosti NATO vrátane vojenskej prítomnosti v krajinách jej východného krídla. Súčasťou rokovania bola aj diskusia za účasti ukrajinského a gruzínskeho ministra obrany. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.
Každá krajina rozhoduje sama
„Na rokovaní sme vojenským orgánom NATO zadali úlohu, aby bližšie rozpracovali možnosti ďalšieho posilnenia obrany Aliancie – vrátane jej východného krídla, ktorého súčasťou je aj Slovensko. NATO ako obranná aliancia totiž musí predvídať a plánovať aj také opatrenia, ktoré sú nastavené na horší scenár, než je predpokladaný,“ uviedol Naď.
Rusko pošle USA oficiálne vyjadrenie k ich odpovedi na požiadavku bezpečnostných záruk
Šéf rezortu obrany zároveň zdôraznil, že posilnenie vojenskej prítomnosti na území ktorejkoľvek členskej krajiny je vždy a jedine predmetom jej suverénneho rozhodnutia v závislosti od toho, či požaduje od spojencov podporu, alebo si vystačí sama.
„Čo sa týka nás, bezpečnostnú situáciu pozorne sledujeme a vyhodnocujeme. Počítame s každým scenárom tak, aby sme boli pripravení prijať adekvátne opatrenia v konzultácii so spojencami a v súlade s naším národným rozhodovacím procesom,“ dodal Naď.
Dialóg je najlepším nástrojom
Podľa ministra sú všetky tieto opatrenia realizované v reakcii na aktivity Ruskej federácie na hraniciach Ukrajiny a Bieloruska, osobitne pri netransparentnom a nevysvetlenom zhromažďovaní ruskej techniky.
Žilinka vyjadril podporu ukrajinskej prokuratúre, Venediktovú povzbudil a poprial jej silu v ťažkom období
„S Ruskom chceme mať konštruktívne a otvorené vzťahy. Dialóg je najlepším nástrojom, ako predchádzať konfliktom, nedorozumeniam, či ako zdieľať obavy a výhrady voči konaniu druhej strany. Je dôležité, že diplomatické možnosti na rokovanie sú stále otvorené. Či už na pôde Rady NATO -Rusko, v OBSE alebo bilaterálne s USA,“ skonštatoval.
Naď sa zúčastnil pracovnej večere
Ministri obrany krajín NATO sa počas rozhovorov v Bruseli venovali tiež téme novej Strategickej koncepcie NATO či energetickej bezpečnosti v súvislosti s dodávkami plynu z Ruskej federácie. „Súčasný vývoj ukazuje, ako životne dôležité je naše členstvo v EÚ a NATO. So spojencami a partnermi intenzívne diskutujeme a úzko koordinujeme naše kroky – spoločne, jednotne a zodpovedne,“ ubezpečil Naď.
Pravdepodobnosť ruskej invázie na Ukrajinu je 50 na 50, myslí si minister Mikulec (video)
Minister Naď sa na pozvanie ministerky obrany Francúzska Florence Parly zúčastnil pracovnej večere a absolvoval bilaterálne stretnutia s partnermi z Českej republiky, Kanady, Fínska a Bulharska. O aktuálnej situácii rokoval aj s krajinami pôsobiacimi v posilnenej predsunutej prítomnosti v Lotyšsku.