- aktualizované 11. novembra, 16:46
Minister hospodárstva Richard Sulík kritizuje posledné kroky štátu prijímané v boji s pandémiou. „Celé Slovensko strpelo testovanie nie preto, že by mali obsesiu vo vŕtaní sa v nose, ale preto, lebo uverilo sľubu, že bude lepšie,“ uvádza minister na sociálnej sieti. Podľa neho však občania dostali plošné predĺženie núdzového stavu.
Historický kolaps prevádzok
Gastro, šport, kultúra, fitnesscentrá, ktoré sú podľa Sulíka zdevastované a zažívajú historický kolaps zase majú suplovať štát a premeniť svoje prevádzky na testovacie centrá.
Núdzový stav na Slovensku sa predĺži o 45 dní, schválila Matovičova vláda (naživo)
„Tak načo sa to celé robilo? Zistili sme, kde sú ohniská, môžeme pekne rozlíšiť okresy, kde treba tvrdšie opatrenia. Vieme to určiť pomaly na ulicu presne! Počúvajme našich vedcov, ktorí toto tvrdia a mohli by sme konečne slobodnejšie dýchať,“ vyzýva minister.
Reakcia premiéra Matoviča
Predseda vlády Igor Matovič reagoval, že ak sa ministrovi Sulíkovi nepáčia ním predstavené riešenia, tak je asi proti tomu, aby sa jednotlivé prevádzky otvárali skôr.
“Ja som ponúkol cestu z tmy, v ktorej sa nachádzame,“ odkázal koaličnému partnerovi.
Podľa neho ponúkol zatvoreným prevádzkam možnosť, aby sa mohli opätovne otvoriť. Zároveň kritikov vyzval, aby prišli s vlastnými riešeniami. „Budem počúvať a rád sa nechám viesť,“ dodal.
Richard Sulík podľa hovorcu SaS Ondreja Šprláka premiéra niekoľkokrát vyzýval na vecnú a korektnú diskusiu, založenú na faktoch a argumentoch, zatiaľ bez úspechu.
Antigénové testovanie raz za tri týždne
Slovensko možno čaká komunitné testovanie antigénovými testami raz za tri týždne. Predseda vlády Igor Matovič to ponúkol zástupcom odvetví postihnutých pandémiou.
Viac o téme: Koronavírus
Ako premiér uviedol na tlačovej konferencii, už by to nebola prioritne úloha štátu, ale hlas jednotlivých komunít, ktoré by na testovanie pozývali klientov a ľudí, ktorí využívajú ich služby.
Dlhší núdzový stav na Slovensku je podľa Krajniaka potrebný, padol aj návrh na obmedzenie alkoholu
Sami by tak zriadili testovanie na školách, v reštauráciách, divadlách, na štadiónoch, v posilňovniach či v kostoloch alebo na farách. Štát by pritom zabezpečil potrebný materiál a do každého tímu jednu osobu ako dohľad nad kvalitou testovania.