Dlhší núdzový stav na Slovensku je podľa Krajniaka potrebný, padol aj návrh na obmedzenie alkoholu

Milan Krajniak
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak počas príchodu na rokovanie 49. schôdze vlády SR. Bratislava, 2. november 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel

Núdzový stav je pre nemocnice a zariadenia sociálnych služieb potrebný. Uviedol to pred rokovaním vlády minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina).

Situácia je horšia ako predtým

Podľa neho je úplne jedno, či sa predĺži núdzový stav na 30, 45 alebo 90 dní, keďže vláda ho bude predlžovať dovtedy, kým to bude potrebné. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) rovnako nepochybuje o opodstatnení predĺženia núdzového stavu, keďže situácia na Slovensku je horšia, ako keď núdzový stav prijímali.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Podotkol, že o tom, koľko dní bude núdzový stav trvať, rozhodnú na vláde. Z hľadiska právnych názorov sa podľa Naďa spoľahnú na úsudok ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí). Ministri to uviedli pred stredajším rokovaním vlády.

Krajniak poukázal, že v núdzovom stave vie rezort práce lepšie zásobovať ochrannými pomôckami a ďalšími materiálmi všetky zariadenia sociálnych služieb, a to aj tie, ktoré nevlastní a nie je ich zriaďovateľom. Dodal, že v prípade potreby dokážu vďaka núdzovému stavu presunúť ľudí z iných zariadení na účel starostlivosti.

Opodstatnenie nočného vychádzania

V nočnom vychádzaní vidí Krajniak opodstatnenie. Vníma ho ako zníženie času, počas ktorého budú ľudia najmä v nočných hodinách požívať alkohol.

Viac o téme: Koronavírus

Dodal, že osobne na Ústrednom krízovom štábe SR navrhol, aby sa iba od určitej hodiny mohli konzumovať alebo nalievať alkoholické nápoje. Ako dodal, jeho návrh neprešiel.

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) a minister hospodárstva SR Richard Sulík vo svojom profile na sociálnej sieti v utorok 10. novembra uviedol, že bude dôrazne apelovať na to, aby sa núdzový stav o ďalších 90 dní nepredĺžil. Ústredný krízový štáb v pondelok 9. novembra odporučil predĺženie núdzového stavu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav NaďMária KolíkováMilan KrajniakRichard Sulík
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaZa ľudí