BRATISLAVA 9. mája (WEBNOVINY) – Mladí ľudia, ktorí sa stanú prvýkrát dôchodkovo poistenými osobami a preto automaticky vstúpia do druhého piliera, by mali mať od začiatku budúceho roka 180 dní na uzatvorenie zmluvy s jednou z dôchodkových správcovských spoločností. Ide o ľudí, ktorí sa prvýkrát stanú zamestnancami, povinne dôchodkovo poistenými samostatne zárobkovo činnými osobami, dobrovoľne dôchodkovo poistenými osobami, alebo poistencami štátu počas rodičovskej dovolenky alebo poberania príspevku na opatrovanie. Ak si dôchodkovú spoločnosť v tomto období nevyberú sami, správcu ich dôchodkových úspor im určí Sociálna poisťovňa. Poisťovňa má pritom prideľovať nerozhodnutých mladých sporiteľov penzijným správcovským spoločnostiam striedavo podľa abecedného poradia týchto spoločností. Mladý sporiteľ, ktorému Sociálna poisťovňa určí dôchodkovú správcovskú spoločnosť, si má na penziu sporiť v zmiešanom dôchodkovom fonde. Vyplýva to z návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú do pripomienkového konania predložilo ministerstvo práce.
Po tom, čo mladý sporiteľ automaticky vstúpi do druhého piliera, má mať 730 dní na to, aby z kapitalizačného penzijného piliera vystúpil. Rozhodnutie nesporiť si na dôchodok v druhom pilieri s úradne osvedčeným podpisom má doručiť Sociálnej poisťovni. Rezort práce tiež navrhuje pre mladých ľudí výnimku pri spoplatňovaní prestupov medzi penzijnými spoločnosťami. V prvých dvoch rokoch od ich automatického vstupu do sporivého piliera budú môcť zmeniť dôchodkovú spoločnosť bezplatne. V súčasnosti je pritom bezplatná zmena dôchodkovej spoločnosti možná v ročných intervaloch, v prípade skoršieho prestupu musí sporiteľ Sociálnej poisťovni zaplatiť 16 eur.
Vznik nového tzv. indexového fondu
Garancie vo vyvážených a rastových dôchodkových fondoch v druhom dôchodkovom pilieri by mali od začiatku budúceho roka zaniknúť. „Dosiahne sa tým vyššia motivácia správcovských spoločností zhodnocovať vklady,“ uviedol na piatkovom brífingu minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál.Vzniknúť má nový, tzv. indexový fond a zmeniť sa má aj systém porovnávania výkonnosti fondov. „Tí, ktorí budú chcieť, môžu byť v konzervatívnom fonde, v ktorom garancie zostanú,“ upozornil minister. Súčasne chce Mihál sporiteľom umožniť rozloženie ich dôchodkových úspor do dvoch fondov za podmienky, že jeden z fondov bude garantovaný konzervatívny fond.
Súčasný konzervatívny fond sa má premenovať na dlhopisový, čím sa podľa ministra práce na názve fondu lepšie odrazí spôsob investovania jeho prostriedkov. Zmenou metódy oceňovania fondu by sa podľa ministra malo umožniť nakupovanie cenných papierov s dlhšou splatnosťou, ktoré majú potenciálne vyšší výnos. Terajšie garancie v konzervatívnych fondoch pritom zostanú zachované. Vyvážený fond sa má premenovať na zmiešaný, pričom garancie v tomto fonde sa zrušia. Rovnako by už nemali byť záruky v súčasnom rastovom fonde, ktorý by sa mal po novele označovať ako akciový. „Na rozdiel od zmiešaného fondu by akciová zložka mala byť v tomto fonde vyššia,“ povedal minister o akciovom fonde. Štvrtý, novovzniknutý indexový fond by sa mal zamerať na akciové trhy a mal by sledovať a kopírovať zloženie vybraného akciového indexu alebo koša indexov. Ani indexový fond podľa Mihála nebude garantovaný.
Poplatky za správu dôchodkového fondu sa podľa Mihála v prípade troch existujúcich typoch fondov zachovajú na súčasnej úrovni 0,3 % priemernej ročnej čistej hodnoty majetku vo fonde. „V dlhopisovom fonde sa však zruší poplatok z výnosu,“ upozornil minister práce. Poplatky v garantovanom dlhopisovom fonde tak podľa neho budú nižšie ako v súčasnosti. Pre sporiteľov v novom indexovom fonde by mal byť poplatok za správu fondu 0,2 % z čistej ročnej hodnoty majetku vo fonde. „Pre zvýšenie motivácie správcovských spoločností chceme ponechať poplatok za zhodnotenie v zmiešanom a akciovom dôchodkovom fonde,“ povedal.
Účinnosť novely od 1. októbra
Navrhovaná novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení by mala byť účinná od 1. októbra tohto roka. Dôchodkové správcovské spoločnosti by mali byť podľa Mihála povinné do konca októbra zaslať klientom, ktorí sporia v inom ako konzervatívnom fonde, písomné oznámenie o zrušení garancie v ich dôchodkovom fonde. „V tomto liste bude poučenie, že ak má sporiteľ záujem na zachovaní garancií, tak môže prestúpiť do dlhopisového dôchodkového fondu, v ktorom garancie zostanú,“ zdôraznil Mihál. Súčasťou takéhoto listu má byť aj návratka, prostredníctvom ktorej klient oznámi svojej spoločnosti zámer prestúpiť do garantovaného dlhopisového fondu. „Garancie zostanú v prechodnom období troch mesiacov vo všetkých troch doterajších fondoch,“ dodal šéf rezortu práce a sociálnych vecí. Počas tohto obdobia, ktoré má trvať od začiatku októbra do konca decembra tohto roka, budú mať sporitelia možnosť prestúpiť do dlhopisového fondu.
Od 1. júla 2009 sa na základe novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení znížili poplatky, ktoré sporiteľom v druhom pilieri účtujú dôchodkové správcovské spoločnosti. Pôvodný poplatok za správu dôchodkového fondu sa od júla 2009 znížil z 0,065 % na 0,025 % z čistej mesačnej hodnoty majetku sporiteľa v dôchodkovom fonde. Pribudol však poplatok pre dôchodkovú spoločnosť za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde. Ten je najviac 5,6 % z dosiahnutého výnosu. Zvyšných 94,4 % z dosiahnutej výnosnosti tak musí zostať sporiteľovi. Zhodnocovanie majetku v druhom pilieri sa od júla 2009 sleduje v polročnom porovnávacom období. Dôchodkové spoločnosti musia pri každom dôchodkovom fonde vytvárať tzv. garančný účet. Ak penzijná spoločnosť zhodnotí peniaze sporiteľov, môže čerpať poplatky za zhodnotenie majetku z tohto účtu. Ak sa tak nestane, penzijná spoločnosť musí do tohto fondu doplácať prostriedky z vlastného majetku.