DEBAĽCEVE 17. februára (WEBNOVINY) – Proruskí povstalci vyhlásili, že v utorok sa im podarilo dobyť väčšinu strategického mesta Debaľceve. Ukrajinská armáda toto tvrdenie popiera a tvrdí, že o mesto, ktoré sa nachádza na dôležitej železničnej trati medzi Doneckom a Luhanskom, stále prebiehajú boje.
„Väčšia časť Debaľceva je pod našou kontrolou, zatiaľ čo ukrajinská armáda kontroluje len západnú časť mesta,“ povedal nemenovaný hovorca ministerstva obrany samozvanej Doneckej ľudovej republiky, ktorého cituje ruská agentúra TASS.
Kyjev tvrdí, že má Debaľceve pod svojou kontrolou
Ukrajinskí vojaci sa podľa neho dobrovoľne vzdávajú a opúšťajú svoje pozície. Povstalci údajne obsadili železničnú stanicu aj policajnú centrálu. Hovorca ukrajinskej armády Andrij Lysenko tieto informácie popiera a tvrdí, že armáda zostala na svojich pozíciách. „Prudké boje prebiehajú na predmestiach a v okolí stanice,“ vyhlásil pre Reuters.
Kontrola mesta Debaľceve bola jedným z hlavných sporných otázok počas rokovaní o prímerí. Dohodu ale uzavreli bez vyriešenia tejto otázky.
Kyjev tvrdí, že Debaľceve leží na území pod kontrolou ukrajinskej vlády, to isté však hovoria aj separatisti, ktorí mesto obkľúčili asi pred týždňom. V pondelok navrhli, že vytvoria bezpečný koridor, ktorým môžu ukrajinskí vojaci mesto opustiť. Vláda v Kyjeve tento návrh okamžite odmietla.
Ruský prezident Vladimir Putin vyzval v utorok ukrajinských povstalcov, aby umožnili ukrajinským jednotkám bezpečný odchod z mesta Debaľceve. Vládu v Kyjeve vyzval, aby svojim vojakom nebránila zložiť zbrane a vzdať sa. Na tlačovej konferencii v Budapešti po stretnutí s premiérom Viktorom Orbánom Putin vyhlásil, že boje o Debaľceve sa dali očakávať, no celkovo podľa neho došlo po uzavretí prímeria k redukcii bojov na východe Ukrajiny.
Ukrajinské sily ani separatisti nedodržali lehotu
Ukrajinské vládne sily ani separatistickí povstalci nedodržali lehotu na začatie sťahovania ťažkých zbraní z frontovej línie, čo sa malo stať najneskôr 48 hodín po zavedení prímeria o polnoci zo soboty na nedeľu.
—-> TU.
Podľa vyjadrenia hovorcu armády Anatolija Stelmacha, ktoré odvysielala v utorok ráno televízia, je podmienkou odsunu plné dodržiavanie prímeria, separatisti však počas uplynulej noci pokračovali v útokoch. „Hneď ako militanti zastavia paľbu, ukrajinská strana začne sťahovať ťažké zbrane z frontovej línie,“ povedal deň po tom, ako obe strany naznačili, že s odsunom nezačnú, kým tak neurobí nepriateľ.
Separatistická tlačová agentúra v Donecku v utorok ráno citovala vyjadrenia tamojších predstaviteľov, podľa ktorých od pondelka ôsmej večer nezaznamenali žiadne porušenie prímeria. Kyjev však v rovnakom čase hlásil delostreleckú paľbu v okolí mesta Debaľceve, ktoré bolo v uplynulých týždňoch jedným z hlavných ohnísk bojov.
Povstalci v Debaľceve neuznávajú prímerie na Ukrajine
Prímerie na Ukrajine platí, ojedinelé útoky sú bez obetí
Kyjev hovorí o vrcholiacich bojoch pred polnočným prímerím
Na Ukrajine sú tvrdé boje, nestopla ich ani dohoda z Minska
Zrodila sa dohoda, mier na Ukrajine bude platiť od nedele
Separatisti nepustili pozorovateľov do mesta
Nová dohoda o prímerí na Ukrajine je výsledkom štvrtkových rokovaní v bieloruskom Minsku za účasti ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, jeho ruského náprotivka Vladimira Putina, francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.
Výsledné znenie podpísali členovia takzvanej kontaktnej skupiny pre Ukrajinu, ktorú tvoria zástupcovia Kyjeva, separatistov, Ruska a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Lídri Ukrajiny, Ruska a Nemecka sa telefonicky spojili aj v pondelok neskoro večer, keď sa podľa kancelárie Merkelovej dohodli na „konkrétnych krokoch umožňujúcich sledovanie“ situácie v Debaľceve pozorovateľmi OBSE.
Organizácia predtým vyhlásila, že povstalci pozorovateľom neumožnili vstúpiť do mesta. Porošenko a Merkelová tiež apelovali na Putina, aby využil svoj vplyv na separatistov a dosiahol zastavenie bojov.
Ukrajinci nevydajú Saakašviliho do Gruzínska
Ukrajinská prokuratúra odmietla žiadosť Gruzínska o vydanie bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho, ktorého Porošenko vymenoval nedávno za hlavného poradcu svojej vlády pre reformy. Exprezident je v Gruzínsku obvinený zo zneužitia právomocí a použitia sily voči demonštrantom pred ôsmimi rokmi.
Ukrajina odmietla tiež vydanie gruzínskeho exministra spravodlivosti Zuraba Adeišviliho, ktorý sa taktiež nachádza v Kyjeve. „Ukrajinská generálna prokuratúra s nami v tejto veci nespolupracuje a odmieta ich vydať,“ uvádza sa vo vyhlásení hlavného gruzínskeho prokurátora. Ukrajinská strana sa k prípadu odmietla vyjadriť.
Porošenko minulý týždeň oznámil, že Saakašvili bude stáť na čele nového medzinárodného poradného orgánu vlády s úlohou dohliadať na zavádzanie reforiem v záujme zmeny fungovania krajiny. Podľa ukrajinského prezidenta má Saakašvili „unikátne“ skúsenosti s rozsiahlymi reformami, ktoré po prevzatí moci zaviedol v Gruzínsku. Saakašviliho k moci v Gruzínsku vyniesla takzvaná ružová revolúcia z roku 2003.
Prozápadný líder a úzky spojenec USA sa však postupne dostával pod paľbu kritiky pre svoje autoritárske praktiky. Pri moci sa napriek mohutným protestom udržal, no parlamentné voľby v roku 2012 jeho hnutie prehralo a k moci sa dostala opozícia.