SREBRENICA 11. júla (WEBNOVINY) – Asi 60 tisíc ľudí sa prišlo v nedeľu pokloniť pamiatke obetí masakry v Srebrenici, kde srbské jednotky v roku 1995 povraždili 8000 moslimských mužov a chlapcov. Pri príležitosti 15. výročia tragédie na pamätnom cintoríne Potočari spoločne pochovali ďalších 775 nedávno identifikovaných obetí nájdených v masových hroboch. Na cintoríne je už tak pochovaných vyše 4500 obetí. Nové hroby zabrali celé úbočie kopca nad Srebrenicou. K cintorínu pomaly smeroval asi 1,5-kilometrový rad príbuzných a smútiacich. Len prečítanie mien 775 obetí, ktoré dnes pochovali, trvalo 64 minút. Najmladší mal 14 rokov, najstarší 78.
Na spomienkovej ceremónii sa zúčastnili viacerí európski diplomati a politici vrátane tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, chorvátskeho lídra Iva Josipoviča, srbského prezidenta Borisa Tadiča, premiérov Belgicka Yvesa Latermeho a Bosny a Hercegoviny Harisa Silajdžiča. Eduard Kukan sa zúčastnil na spomienkovom akte ako predstaviteľ Európskeho parlamentu. Americký prezident Barack Obama a britský premiér David Cameron poslali posolstvo.
V srebrenickej enkláve, ktorú OSN označila za bezpečnú zónu, žilo asi 45 000 moslimov, polovica z toho boli utečenci z okolitých obcí. Obyvateľstvo enklávy chránili slabo vyzbrojení holandskí vojaci OSN. Celú oblasť obliehali bosnianskosrbského jednotky na čele s generálom Ratkom Mladičom, ktorý už 15 rokov uniká spravodlivosti.
Telá zabitých hodili srbskí vojaci do masových hrobov, ktoré neskôr odkryli a obete premiestnili do iných hrobov približne na 70 miestach, aby tak zmazali stopy. Doteraz sa podarilo identifikovať skoro 6500 obetí srebrenického masakra. Na výročie tragédie sa každoročne konajú pohreby identifikovaných obetí.
Jeden z hlavných zodpovedných za masakru, bosnianskosrbský generál Ratko Mladič je však stále na slobode, čo mnohí príbuzní obetí dávajú za vinu práve srbskému prezidentovi Tadičovi. Predpokladá sa, že sa ukrýva v Srbsku. Za úlohu pri masakre v Srebrenici je obvinený z genocídy, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.
SITA/AFP