BRATISLAVA 4. marca (WebNoviny.sk) – Niekoľkoročný nárast spotreby elektriny na Slovensku sa zastavil. A to aj napriek pretrvávajúcemu ekonomickému rastu.
Vyrobilo sa menej elektriny
„Spotreba neprekonala maximum spred dvoch rokov vyše 31-tisíc gigawatthodín. Podľa predbežných údajov Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy dosiahla celková spotreba v minulom roku na Slovensku 30 911 gigawatthodín elektriny, čo je medziročný pokles o 0,5 %,“ informovali Slovenské elektrárne.
Na Slovensku sa vlani vyrobilo v medziročnom porovnaní o 3,3 % menej elektriny. Výroba tak klesla z 28 026 gigawatthodín na vlaňajších 27 113 gigawatthodín elektriny. „Objem dovážanej elektriny tak vlani stúpol,“ upozornil dominantný výrobca elektriny.
U.S. Steel Košice čelí vyššej cene za prácu, preto pristúpil k sérii úsporných opatrení
Slovenské elektrárne, ktoré majú takmer 70-percentný podiel na slovenskom trhu s výrobou elektriny, vlani vyprodukovali 18 638 gigawatthodín elektriny a do siete dodali 16 778 gigawatthodín.
„Za 4,1-percentným poklesom výroby, ktorý sa premietol do 4,4 percentného medziročného poklesu dodávok elektriny, stojí najmä vlaňajšie sucho,“ konštatovali elektrárne.
Výroba bez emisií oxidu uhličitého
Kumulatívne úhrny zrážok v roku 2018 boli hlboko pod dlhodobým priemerom, takže vodné elektrárne v roku 2018 do siete dodali iba 1 275 gigawatthodín elektriny.
Je to medziročný prepad o 21,3 %. Slovenské elektrárne vlani dodali skoro 90 % elektriny bez emisií oxidu uhličitého. Podiel elektriny z jadra na celkovej dodávke totiž medziročne stúpol zo 79 % až na 82 %.
„Ďalšími zdrojmi bez emisií oxidu uhličitého boli voda s takmer 7,6 %, biomasa s 0,1 % a slnko s 0,01 %,“ spresnili elektrárne. Energia získaná spaľovaním uhlia mala na dodávke podiel vyše 10 %.