BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) – Miera nezamestnanosti na Slovensku sa v druhom štvrťroku tohto roka medziročne zvýšila o 0,5 percentuálneho bodu na 13,6 %.
Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ SR). Počet nezamestnaných za apríl až jún tohto roka oproti druhému štvrťroku vlaňajška vzrástol o 11,5 tisíca na 368 tis. osôb.
Tempo medziročného rastu nezamestnanosti sa z 2,2 % v prvom štvrťroku zrýchlilo na 4,2 % v druhom štvrťroku tohto roka.
V prvom polroku tohto roka nezamestnanosť medziročne vzrástla o 3,2 % na 374,2 tis. osôb. Miera nezamestnanosti za január až jún tohto roka sa tak zvýšila o 0,3 percentuálneho bodu na 13,9 %.
U žien vzrástla nezamestnanosť o 1,1 percentuálneho bodu na 14 % a u mužov klesla o 0,2 bodu na 13,3 %.
V druhom kvartáli oproti prvému štvrťroku klesla sezónne očistená nezamestnanosť o 3,4 tisíca na 374,9 tis. osôb.
Celkovú situáciu v nezamestnanosti podľa ŠÚ SR ovplyvnila skutočnosť, že 62,9 % nezamestnaných bolo bez práce viac ako jeden rok. Z nich 169,2 tis. bolo nezamestnaných viac ako dva roky.
Zvýšenie celkovej nezamestnanosti sa prejavilo hlavne v absolútnom raste počtu krátkodobo nezamestnaných osôb (do 1 roka) o 13 tis. na 136,6 tis. osôb. V prípade dlhodobej nezamestnanosti (dlhšie ako 1 rok) bol zaznamenaný mierny rast o 1,8 tis. na 231,4 tis. osôb.
Z hľadiska ekonomickej činnosti posledného zamestnávateľa najviac nezamestnaných osôb pracovalo v priemysle (79,9 tisíca). Zároveň v tomto odvetví bol zaznamenaný aj najvyšší úbytok počtu nezamestnaných, o 9 tis. osôb. Najvyšší prírastok nezamestnaných bol v odvetví verejná správa, obrana, povinné sociálne zabezpečenie.
Počet nezamestnaných osôb medziročne vzrástol vo väčšine krajov v rozsahu od 1,7 % (Košický kraj) do 14,8 % (Trnavský kraj). Klesol len v Bratislavskom a Žilinskom kraji. Na celkovom počte nezamestnaných v SR sa v najväčšej miere podieľali kraje východného Slovenska (Košický 19,2 % a Prešovský 18,5 %).
Najvyššiu úroveň miery nezamestnanosti vykázali Košický (18,9 %) a Banskobystrický kraj (18,1 %). Miera nezamestnanosti sa medziročne zvýšila vo väčšine krajov, najviac v Trnavskom kraji (o 1,4 percentuálneho bodu).