Dva mesiace po honosnej korunovácii kráľa Karola III. vo Westminsterskom opátstve v Londýne organizuje Škótsko svoje vlastné podujatie pri príležitosti nástupu nového panovníka na trón.
Hoci kráľ Karol III. a kráľovná Camilla nebudú v stredu v Edinburghu druhýkrát korunovaní, slávnosti zahŕňajú korunu, konské povozy či jazdeckú kavalériu.
Niektorí túžia po nezávislosti
Ústredným bodom podujatia je ďakovná bohoslužba v Katedrále sv. Gilesa, kde Karolovi odovzdajú škótske vyznamenania – korunu, žezlo a meč krajiny. Do katedrály na slávnosť presunú i Kameň osudu, dôležitý symbol škótskej identity.
Orknejské ostrovy uvažujú nad zmenou vzťahu so Spojeným kráľovstvom, chceli by fungovať ako samosprávne územie
Prítomnosť týchto ikon je znakom úcty ku krajine, ktorá je hrdá na svoju históriu a v ktorej túžba po nezávislosti u niektorých nikdy neutíchla, hoci je Škótsko od roku 1707 späté s Anglickom a Spojeným kráľovstvom.
Škótsku vládu momentálne vedie Škótska národná strana, ktorá požaduje druhé referendum o nezávislosti.
Významné symbolické gesto
„Nie je to korunovácia,“ povedal George Gross, odborník na korunovácie z King’s College London. „Ale je to veľmi symbolické v tom, že Škótsko má svoju vlastnú identitu.“
Stredajšie udalosti v Edinburghu sú pokračovaním úsilia Karola III. upevniť vzťahy s občanmi štyroch národov, ktoré tvoria Spojené kráľovstvo, pričom sa snaží ukázať, že tisícročná monarchia je v modernej Británii stále aktuálna.