Na Havaji nainštalovali zariadenie na sledovanie meteroritov AMOS, ktoré vyvinuli slovenskí vedci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Meteorit
Inštalácia AMOSu je dôležitým krokom ku komplexnému sledovaniu oblohy na celom svete, a teda aj schopnosti monitorovať a presne určiť miesto dopadu i menších telies v prípade mimoriadnej udalosti. Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 15. októbra (WebNoviny.sk) – Astronómovia z Univerzity Komenského (UK) v Bratislave nainštalovali svoje originálne astronomické zariadenie na špičkových svetových observatóriách na Havajských ostrovoch. Systém AMOS (All-sky Meteor Orbit System) zaviedli na vrcholoch sopiek Haleakala a Mauna Kea.

Systém AMOS na pozorovanie oblohy a určovanie dráh meteorov vyvinuli na Astronomickom a geofyzikálnom observatóriu Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (FMFI UK) v Modre. AMOS poskytuje vedecké informácie o meteoroidoch a nepriamo aj o ich materských telesách, kométach a asteroidoch.

Stanice na Kanárskych ostrovoch aj v Čile

Od roku 2007 prevádzkujú prototyp tohto systému na štyroch staniciach v rámci Slovenskej videometeorickej siete. V roku 2015 vybudovali dve stanice AMOS na observatóriách na Kanárskych ostrovoch a v roku 2016 dve stanice v púšti Atacama v Čile. AMOS je patentovo chránený systém ocenený zlatou medailou na výstave vynálezov a inovácií INVENTO 2013.

Umiestnením zariadenia na astronomických observatóriách v nadmorskej výške nad 3000, respektíve 4000 metrov nad morom, nachádzajúcich sa v oblastiach s tmavou oblohou a vynikajúcimi pozorovacími podmienkami, dosahuje systém AMOS vysokú efektivitu. Touto inštaláciou postupne budujeme sieť staníc po celom svete s cieľom komplexne sledovať prítok meteoroidných častíc do atmosféry Zeme,“ vysvetlil Juraj Tóth, astronóm FMFI UK a spoluautor systému.

Priebeh novej spolupráce

Inštalácii kamier AMOS na Havajských ostrovoch predchádzala v januári 2018 cesta Juraja Tótha na Havajskú univerzitu, kde predstavil projekt a vedecké výsledky systému AMOS. So svojím bývalým študentom a kolegom Petrom Verešom z Centra pre astrofyziku Harvardovej univerzity a s Robertom Jedickem z Inštitútu astronómie Havajskej univerzity navštívili observatóriá Haleakala a Mauna Kea.

Po nadviazaní spolupráce s Havajskou univerzitou a Smithsonianským submilimetrovým rádioteleskopom (Smithsonian Submilimeter Array) sme dohodli umiestnenie kamier AMOS. V marci sme získali definitívne schválenie a mohli sme pripraviť dve AMOS kamery a zaslať ich na Havajské ostrovy. Samotnú inštaláciu uskutočnili v septembri naši pracovníci Pavol Zigo a Jaroslav Šimon, ktorým asistovali Peter Vereš a Klára Baloghová,“ ozrejmil vedúci projektu Tóth.

„Inštalovanie systému našich astronómov na ďalších špičkových observatóriách svedčí o jeho unikátnosti a efektívnosti. Je ďalším dôležitým krokom ku komplexnému sledovaniu oblohy na celom svete, a teda aj schopnosti monitorovať a presne určiť miesto dopadu i menších telies v prípade mimoriadnej udalosti,“ zdôraznil rektor UK Karol Mičieta.

Agentúru SITA informovala Lenka Miller z oddelenia vzťahov s verejnosťou Rektorátu Univerzity Komenského.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Karol Mičieta
Firmy a inštitúcie UK Univerzita Komenského v Bratislave