Na Bratislavskom hrade výstava November '89

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bratislavský hrad

BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) – Udalosti pádu komunistického režimu v bývalom Československu a postupný prechod k demokracii najmä našej krajiny pripomína výstava o udalostiach spred 20 rokov na Bratislavskom hrade. Pri príležitosti výročia revolúcie, ktoré si pripomenieme v utorok, ju otvoria dnes podvečer, informovali novinárov organizátori výstavy na tlačovej besede. Výstavu November ’89 uvidí aj verejnosť v Ríme, ako aj v Slovenskom inštitúte v Berlíne.

„V zásade sa ukazujú fotografie a dokumenty, ktoré boli doteraz len v zbierkach a verejnosť ich uvidí po prvýkrát,“ povedal Peter Balún z Ústavu pamäti národa, spoluautor výstavy, ktorá bude verejnosti prístupná od utorka do konca tohto roka. Návštevníci si tak môžu urobiť prehľad o tom, čo sa vtedy dialo na námestiach či rokovaniach, súčasťou je najnovší filmový dokument ÚPN November +20, ktorý prináša spätný pohľad na udalosti roku 1989.

Výstava na 12 trojrozmerných paneloch, ktoré sú symbolicky prekryté drôtom, pripomína udalosti, ako bol napríklad rozklad bývalej Štátnej bezpečnosti (ŠtB), udalosti po novembri 1989, činnosť vtedajšej hlavnej opozičnej sily Verejnosť proti násiliu (VPN) či zmeny v straníckom aparáte a študentské hnutie. Dopĺňajú ju zozbierané fotografie, odznaky, plagáty, výzvy, pohľadnice a skartované dokumenty ŠtB. Zaujímavosťou je tiež uniforma príslušníka ŠtB či vyšetrovacie spisy.

Cieľom výstavy, ktorú okrem slovenčiny vytvorili aj v nemecko-anglickej i taliansko-francúzskej verzii, je zmapovať vývoj novembrových a ďalších udalostí. Objavujú sa na nej aj informácie o prvých slobodných voľbách v júni 1990 a medzinárodný pohľad. Fotografie a dokumenty sú zbierkové predmety zo Slovenského národného múzea, dokumenty bývalej ŠtB a fotografie od rôznych darcov z celého Slovenska. Medzi exponátmi je aj čiapka bývalého disidenta Jána Budaja.

Na výstavu získali organizátori aj viaceré osobné veci vtedajšieho tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Československa Alexandra Dubčeka i množstvo pohľadníc, ktoré dostal na podporu. Medzi dokumentmi sú napríklad aj vyhlásenia slovenských vysokoškolských študentov proti zásahu bezpečnosti na manifestácii 17. novembra 1989 či plagáty, ktoré vyzývali verejnosť na odpor režimu. Vystavený je aj ostnatý drôt, ktorý ovíjal slovenské hranice.

Výstavu pri príležitosti výročia revolúcie organizujú Slovenské národné múzeum, Ústav pamäti národa, Národná rada SR a Slovenský národný archív. Verejnosti bude prístupná na Západnej terase bratislavského hradu. V Ríme ju otvoria v stredu, v Berlíne ju už otvorili. Na Slovensku bude prístupná do konca roka.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať