BRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Modul Philae, ktorý sa nachádza na kométe 67P/Churyumov-Gerasimenko, zaznamenal na jej povrchu prítomnosť organických molekúl. Zlúčeniny obsahujúce uhlík sú základom všetkého živého. Objavené látky by preto podľa vedcov mohli priniesť nové či chýbajúce informácie o stavebných materiáloch, ktoré utvárali život na Zemi.
Modul Philae vypustila na kométu 67P/Churyumov-Gerasimenko sonda Rosetta v stredu 12. novembra 9:35 SEČ. Modul pristál približne o sedem hodín neskôr, čím sa stal prvým ľudskou rukou vyrobeným strojom na kométe. Pri pristátí sa mu však nepodarilo vystreliť úchytné zariadenia podobné harpúne a preto sa odrazil.
Na povrch kométy po druhý raz dosadol až o hodinu a 50 minút neskôr, potom sa odrazil ešte raz a po siedmich minútach pristál po tretí raz. Po niekoľkých dňoch sa mu však vybila batéria a prepol sa do hibernačného režimu.
Video: Modul Philae odoslal nové dáta, vybila sa mu batéria
Misia modulu Philae na kométe 67/P je v ohrození
Obrazom: Modul Philae poslal prvé fotografie z kométy
Sondu Rosetta vypustila Európska vesmírna agentúra (ESA) do vesmíru 2. marca 2004, pričom cestou ku kométe absolvovala aj prelety okolo planétok 2867 Šteins (september 2008) a 21 Lutetia (júl 2010). V júni 2011 ju potom technici z ESA uviedli do hibernácie, aby znížili spotrebu jej energie.
Z hibernácie sa prebrala tento rok v januári, od polovice marca až do konca apríla potom vedci postupne zapli jednotlivé prístroje a v máji sonda naštartovala svoje motory a začala sa približovať ku kométe. Na obežnú dráhu kométy vzdialenej od Zeme 509 miliónov kilometrov sa dostala 6. augusta, pričom záverečný približovací manéver trval šesť a pol minúty.
https://www.youtube.com/watch?v=0EJI0aWc950
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.