BRATISLAVA 14. marca (WEBNOVINY) – Každá tretia slovenská mamička nepozná zásady správneho pitného režimu pre svoje dieťa.
Potvrdil to prieskum realizovaný od 16. do 24. februára, do ktorého sa zapojilo 545 tehotných žien a mamičiek. Dotazníky organizátori distribuovali prostredníctvom internetu a zároveň ich v tlačenej forme rozoslali do 42 materských centier na Slovensku.
Prieskum bol zameraný na mýty a fakty týkajúce sa správnej životosprávy a pitného režimu slovenských žien v období tehotenstva a dojčenia. „Vítame výsledky prieskumu, ktoré budú pre našu prácu skvelou navigáciou. V spolupráci s gynekológmi a pediatrami, ktorí nám pomáhali s prieskumom, mýtami a faktami, máme ďalšie témy, ktorým sa v rámci našich edukačných aktivít budeme venovať,“ uviedla Soňa Holíková z Únie materských centier.
V tehotenstve ženy nemusia zdvojnásobiť príjem potravy
Prvým mýtom v prieskume je tvrdenie, že tehotné ženy musia zdvojnásobiť svoj príjem potravy a majú sa riadiť tehotenskými chuťami. Takmer 90 percent opýtaných tehotných žien a matiek s uvedeným tvrdením nesúhlasilo, čomu sa odborníci potešili.
„Príjem potravy býva ovplyvňovaný rannými nevoľnosťami v prvom trimestri, avšak v druhom a treťom trimestri sa príjem potravy normalizuje,“ uviedla gynekologička Katarína Greksová. „Optimálny nárast hmotnosti v tehotenstve je 12 až 15 kilogramov, teda prírastok asi jeden až dva kilogramy za mesiac,“ dodala.
Optimálnu hmotnosť bez stresu a obmedzovania pomáha udržať aj dostatočný príjem tekutín. Ten je dôležitý nielen pre hydratáciu organizmu. V tehotenstve je pre budúcu mamičku nevyhnutná racionálna a vyvážená strava obsahujúca zeleninu, chudé mäso, sladkovodné ryby, vlákninu, ovocie, ryžu, cestoviny, mliečne výrobky, syry.
Príjem potravy by mal byť rozdelený na rovnomerný prísun všetkých dôležitých živín päť ráz denne. Strava má byť bohatá na vápnik, železo, bielkoviny, omega mastné kyseliny a kyselinu listovú. „V tehotenstve je potrebná vyvážená racionálna strava a dostatočný prísun tekutín. Rozhodne sú zakázané akékoľvek diéty,“ povedala Greksová.
Dojčatám do šiesteho mesiaca života vodu nie je potrebné dávať
Prieskum poukázal na pomerne výraznú absenciu správnych návykov mamičiek pri nastavovaní pitného režimu dojčených detičiek. Pri skúmaní, do akej miery mamičky súhlasia s tvrdením, že bábätkám je možné podávať tekutiny hneď od narodenia, prieskum odhalil, že až jedna tretina opýtaných považuje tento mýtus za pravdu a 37 percent žien dokonca dáva svojmu dieťaťu vodu od prvého až tretieho mesiaca.
„Mamy majú pocit, že mlieko je strava, nie voda, to však nie je pravda,“ povedala pediatrička Elena Prokopová. Odborníci varujú, že dojčatám do šiesteho mesiaca života vodu nie je potrebné dávať. „Od pol roka môže bábätko piť dojčenskú vodu a potom vodou riedené ovocné šťavy z ovocia, ktoré už jedlo,“ poradila.
Výsledky prieskumu ďalej odhalili podľa odborníkov alarmujúcu skutočnosť – na Slovensku si až 22 percent mamičiek myslí, že prevarením vody z vodovodu vzniká dojčenská voda. Pri prevarení sa vo vode ničia prípadné baktérie, neodstránia sa však dusičnany, dusitany a sodík.
Dojčenská voda je totiž iba taká voda, ktorá spĺňa najprísnejšie kritériá. Okrem nízkeho obsahu minerálov je pri nej dôležitý predovšetkým nízky obsah dusičnanov, ktorým sa odlišuje napríklad od vody z vodovodného kohútika. Taktiež sa pri nej zakazuje dezinfekcia akýmikoľvek prostriedkami.