Nemecký inštitút Ifo v princípe víta čiastkovú dohodu v obchodnom spore medzi USA a Čínou, nepovažuje ju však za dostatočnú. Vyhlásil to v utorok expert inštitútu na zahraničný obchod Martin Braml.
„Dohoda stále nie je adekvátna, pretože upustenie od dalších ciel a kozmetické úpravy nemôžu nahradiť reálnu, komplexnú obchodnú dohodu,“ uviedol Braml v tlačovej správe.
Krok správnym smerom
Aj čiastková dohoda však predstavuje krok správnym smerom, ktorý signalizuje, že Trumpova administratíva je v princípe ochotná uzatvárať obchodné zmluvy, dodal ekonóm.
Poukázal pri tom na rokovania, ktoré vedie Washington s Mexikom, Kanadou, Japonskom a Južnou Kóreou. Európska únia by mala podľa neho situáciu využiť a usilovať sa o rýchle uzavretie komplexnej obchodnej dohody s USA.
Ja som mal dostať Nobelovu cenu za mier, vyhlásil Trump
Poukázal pritom na dohodu, ktorú v roku 2018 vyrokoval vtedajší predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker. Tá počíta s postupným odbúravaním ciel, avšak iba v obchode s priemyselnými tovarmi.
Miernejšie clá, vyššie nákupy
„Dohoda by sa mala riadiť pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO)… To znamená, že sa nemôže obmedzovať iba na určité oblasti, ale musí obsiahnuť všetky aspekty obchodu,“ zdôraznil ekonóm.
Američania obnovia pravidelné rokovania o ekonomike a obchode s Čínou, ktoré Trump zastavil
Washington a Peking plánujú v stredu podpísať čiastkovú obchodnú zmluvu. Obsahovať bude zmiernenie ciel, zvýšenie nákupov amerických farmárskych produktov čínskou stranou a zmeny pravidiel v oblasti ochrany duševného vlastníctva.
Podpisom tzv. prvej fázy obchodnej dohody sa otvára priestor k ďalším rokovaniam. Ich výsledkom by mohla byť komplexná zmluva upravujúca obchodné vzťahy dvoch najväčších svetových ekonomík.