BRATISLAVA 13. augusta (WEBNOVINY) – Záväzok ušetriť desať percent mzdových prostriedkov na štátnej správe môžu podľa premiérky Ivety Radičovej naplniť správcovia jednotlivých kapitol podľa vlastného uváženia. Môžu prikročiť k zníženiu miezd, zníženiu počtu zamestnancov či zníženiu odmien, uviedla dnes premiérka po rokovaní vlády.
„Zámer je ušetriť desať percent mzdových prostriedkov. V istých oblastiach to nebude stanovené ako jednotný limit. Jasne sme deklarovali, že hovoríme o štátnej správe, takže úvahy a články o učiteľoch neboli namieste,“ vysvetlila Radičová.
„Ide o to, aby jednotlivé kapitoly posúdili situáciu, ktorú z foriem a v ktorých častiach rezortu chcú použiť,“ konštatoval minister financií Ivan Mikloš. Napríklad vo svojom rezorte väčšie rezervy z hľadiska prezamestnanosti vidí u colníkov ako pri daňovej správe.
Plánované znižovanie platov sa v rezorte školstva určite nebude vzťahovať na učiteľov, vyhlásil minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS). „Taká je dohoda v koalícii, vláda považuje vzdelanie za prioritu, takže signál bol jasný: učiteľom platy dole nepôjdu,“ povedal. V rezorte školstva plánujú pre splnenie zámeru znížiť mzdové výdavky o 10 percent prepúšťanie aj znižovanie platov. „Pôjdeme kombináciou oboch ciest,“ spresnil Jurzyca. Minister odmietol možnosť, že by sa v tomto období nakúpil napríklad nový kancelársky nábytok alebo autá. „Ani náhodou o tom neuvažujem, predpokladám, že tam budeme určite šetriť,“ dodal.
Podľa ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) by sa mali ústavní činitelia uskromniť o rovnaký diel, ako bude priemerná úroveň šetrenia. „Malo by to byť spravodlivé pre všetkých,“ uviedol Lipšic, ktorému je napríklad jedno, aké bude mať auto. Minister nevidí problém v šetrení pri úradníkoch, kde je podľa jeho mienky na to aj veľký priestor, rovnako na ministerstve ako i na obvodných úradoch. „Kde budeme diskutovať – to sa týka policajtov a hasičov, asi by nebolo správne znižovať stavy policajtov a hasičov, ani by nebolo správne znižovať ich platy,“ uviedol Lipšic. Po schválení štátneho rozpočtu urobia v rezorte vnútra audit a budú sa snažiť čo najviac zoštíhliť štátnu správu. Lipšic si myslí, že sa vláde plán zoštíhľovania vo veľkej miere podarí splniť. „Dokonca si myslím, že k tomu budeme aj nútení stavom verejných financií,“ dodal. Minister vnútra je proti zrušeniu výsluhových dôchodkov. „A proti tomu je aj celá vláda,“ tvrdí Lipšic. Nákup nových limuzín neplánuje, rovnako ako ministerských kancelárií. „Budeme asi robiť obnovy policajných, hasičských staníc. Pokiaľ budú peniaze, samozrejme, že áno, ale do žiadnych nákladných rekonštrukcií sa púšťať nebudeme,“ uzavrel.
Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) vidí možnosti šetrenia v súvislosti s pripravovanou reorganizáciou a zlučovaním s viacerými časťami iných ministerstiev. „Tam vidím priestor na úspory,“ hovorí Figeľ. „Zlučujú sa niektoré činnosti a preto je logické využiť túto reorganizáciu aj na personálne a mzdové úspory,“ podotkol. Minister ešte nepovedal počet ľudí, ktorých prepustia, ale „cieľ a úspory naplnia“. Figeľ nemá v pláne nákupy nových áut alebo kancelárskeho nábytku. Chce skôr účelne využiť to, čo existuje. Dodal, že jeho predchodca urobil mnohé zmeny a investície aj do nábytku, resp vybavenia budovy. „Skôr čo vidím ako dôležité, napríklad zlepšiť technické vybavenie, komunikačné, a to, čo znamená efektívnosť vo fungovaní,“ povedal. Limitované prostriedky chce využívať účelnejšie.
SITA