BRATISLAVA 25. marca (WEBNOVINY) – Minister spravodlivosti Tomáš Borec zostáva vo funkcii, za jeho odvolanie hlasovalo 50 zo 131 prítomných poslancov.
Vláda považovala návrh skupiny opozičných poslancov na vyslovenie nedôvery ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi za pokus nenáležite zasiahnuť do končiacej sa kampane pred druhým kolom prezidentských volieb a zároveň za pokus vstupovať do živých trestných vecí. Kabinet v utorok prijal k návrhu nesúhlasné stanovisko, pričom ministri sa nezišli na spoločnom rokovaní, ale per rollam, teda podpísaním rozoslaného uznesenia.
Opozícia ide odvolávať Boreca pre ochranu korupcie politika
Minister spravodlivosti Tomáš Borec od nástupu do funkcie podľa vládneho stanoviska „významným spôsobom prispel k odpolitizovaniu justície a vytvoril predpoklady pre systémové riešenie skutočných problémov súdnictva, ktorým je najmä otázka vymožiteľnosti práva a efektívnosti súdneho konania“.
Návrh na vyslovenie nedôvery Borecovi podali návrh na vyslovenie nedôvery Borecovi pre dovolanie, ktoré minister spravodlivosti podal v kauze bývalého košického komunálneho politika Františka Olejníka, odsúdeného za korupciu na päť rokov nepodmienečne. Komunálny poslanec kandidoval v koalícii, v ktorej bola aj jediná vládna strana Smer-SD.
Olejník si podľa súdu pýtal úplatok za to, že vybaví hlasovanie v košickom mestskom zastupiteľstve o predaji lukratívnej budovy za podhodnotenú cenu. Prípad je podľa Boreca založený na nepriamych dôkazoch. Skutok bol podľa ministra opísaný veľmi neurčito, chýbali okolnosti, za ktorých Olejník pýtal úplatok. Súd oproti obžalobe síce spresnil čas, ale nie miesto a okolnosti spáchania skutku. „Tieto okolnosti neboli jednoznačne preukázané,“ povedal Borec.
Borec čelil návrhu na odvolanie aj začiatkom roka 2013 po tom, ako vládny Smer-SD zamietol mimoriadnu schôdzu k stavu v justícii. Premiér Robert Fico ju vtedy označil za zbytočnú, podľa neho opozícia len politikárčila. Aby opozícia mohla na pôde parlamentu hovoriť o problémoch v súdnictve, navrhla odvolať Boreca.
Schôdza je o prezentácii Lipšica
Minister spravodlivosti odmieta, aby sa parlament zmenil na súdny tribunál, kde sa budú vykonávať jednotlivé dôkazy. Mimoriadnu schôdzu zvolanú opozíciou k jeho odvolávaniu za podanie dovolania v korupčnom prípade považuje Borec za nebezpečný pokus poslancov v rozpore s trojdelením moci vstupovať do živých vecí a nahrádzať rozhodnutia súdov.
„Táto schôdza nie je o mne ale o prezentácii poslanca Lipšica,“ vysvetlil Borec. Zdôraznil, že za dva roky vo funkcii dal spolu 31 dovolaní v prospech či neprospech obvinených, ak mal pochybnosti o postupe súdov. Podľa neho ide o signál, že očakáva od súdov, aby postupovali stopercentne.
Borec rovnako upozornil, že nepostupoval svojvoľne ale konal na základe podnetu, ktorý tak ako každý iný podnet preštudovala sekcia trestného práva na ministerstve spravodlivosti. Táto sekcia organizačne spadá pod štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú, ktorá v minulosti pôsobila ako trestná sudkyňa.
„Podať dovolanie je síce moja osobná kompetencia, no v tejto veci som sa stotožnil s odporúčaním všetkých úrovní riadenia ministerstva, počnúc odborným referentom, cez úroveň riaditeľa odboru trestného súdnictva, generálneho riaditeľa sekcie trestného práva až po úroveň štátneho tajomníka,“ vysvetlil minister. Súdy podľa ministerstva spravodlivosti vyniesli rozhodujúce rozhodnutie bez právneho vyhodnotenia relevantných dôkazov, na základe nepriamych dôkazov, pričom viaceré tvrdenia súdov zostali len v polohe konštatovania.
Borec sa správa ako lokaj skorumpovaných politikov
„Ako minister spravodlivosti som konal plne v súlade s Trestným poriadkom a podľa ustanovení, ktoré boli prijaté bývalou vládou,“ zdôraznil Borec. Podľa jeho slov ak minister na základe preverovania podnetu zistí chyby súdu pri hodnotení dôkazov, je povinný podať dovolanie. Borec rovnako pripomenul, že oprávnenosť jeho postupu potvrdili i viacerí odborníci na trestné právo.
Borec sa podľa nezaradeného poslanca Daniela Lipšica podaním dovolania postavil na stranu skorumpovaných politikov. Minister podľa neho zároveň konal na objednávku obhajcov, keďže dovolanie je z veľkej miery doslovnou kópiou neúspešného podnetu advokátov odsúdeného. Borec sa podľa Lipšica správa „ako advokát a lokaj skorumpovaných politikov“.
Minister spravodlivosti podľa opozičného poslanca zlyhal, keďže nevysvetlil dôvody podania dovolania. „Vláda Roberta Fica sa vie o svojich blízkych postarať,“ dodal exminister vnútra s tým, že ide o ďalší z korupčných prípadov, ktorý vládny Smer-SD ututlá.
„Čo to má znamenať, že parlament zasadá pre nejakého gaunera, ktorý sa mal v base sprchovať v spoločnej sprche a spať v erárnom pyžame? To sa nedá obhájiť,“ povedal nezaradený poslanec Alojz Hlina. Aj podľa neho minister spravodlivosti fatálne zlyhal, keď oddialil nástup do väzenia človeku, ktorého súdy odsúdili za korupciu.
Dovolanie sa nedá obhájiť
Poslankyňa a exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská označila za lož argumentáciu z dovolania, že súdy v tejto kauze vyhodnotili len niektoré dôkazy a nevyhodnotili tie, ktoré boli v prospech odsúdeného. „Ten, kto pripravil dovolanie si zaslúži, aby z ministerstva vyletel veľmi rýchlo,“ povedala Žitňanská.
„Vy viete, pán minister, že sa to nedá obhájiť. Všetci v pléne to vieme a aj vláda to vie,“ dodala. Opozičná poslankyňa sa spýtala, kde je teraz premiér Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák, ktorí s radosťou obhajujú ministrov v takýchto krízach. „V takejto situácii je len jedna možná reakcia, a to že by ste ten mimoriadny prostriedok stiahli a že by niekto od vás z ministerstva veľmi rýchlo odišiel. Ak ten telefonát naozaj nesmeruje k vám, pán minister,“ konštatovala Žitňanská.
Exministerka zároveň upozornila, ako môže skončiť reforma justície, ktorú začal robiť Smer-SD v ostatnom čase. „Strana Smer, ktorá sa už týždne snaží presvedčiť verejnosť, aký má záujem o vyčistenie justície, tento postup obhajuje. Neviem si predstaviť lepší príklad toho, ako bude fungovať slovenská justícia, ak ju bude reformovať strana Smer,“ ukončila.
november 2012
V Národnej rade (NR) SR sa 19. a ani 20. novembra 2012 nekonala mimoriadna schôdza k odvolávaniu ministra spravodlivosti Tomáša Boreca, pretože oba dni sa neprezentoval dostatočný počet poslancov. Návrh na vyslovenie nedôvery Borecovi podali opozičné strany KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS po tom, ako vládny Smer-SD 14. novembra 2012 zablokoval rokovanie mimoriadnej schôdze k stavu v justícii.
Opozícia upozorňovala na to, že justičný systém dlhodobo požíva nízku dôveru verejnosti, prehĺbila sa však najmä po niektorých informáciách – napríklad o rozhodnutí súdu, podľa ktorého má bývalý prezident SR Michal Kováč zaplatiť exšéfovi SIS Ivanovi Lexovi odškodné a ospravedlniť sa mu za výroky o zavlečení jeho syna do Rakúska. Opoziční poslanci tiež upozornili na trestné stíhanie za film Nemoc tretej moci na podnet sudkyne Heleny Kožíkovej a aj na rozhodnutie súdu, podľa ktorého má generálna prokuratúra Štefanovi Harabinovi zaplatiť 150 000 eur za to, že generálny prokurátor Dobroslav Trnka neoprávnene zasiahol do jeho práv. Opozičné strany vyčítali vláde aj to, že pred Európskym súdom neobhajuje záujmy Slovenska, ale Harabina ako súkromnej osoby.
Premiér Fico 20. novembra 2012 vyhlásil, že postup Smeru-SD, ktorý zablokoval mimoriadnu schôdzu k odvolávaniu ministra spravodlivosti Boreca, je správny. Opozícia podľa neho odvolávanie ministra nemyslela vážne a rokovanie iniciovala samoúčelne, čo mali potvrdzovať výroky viacerých opozičných poslancov, ktorí priznali, že by za odvolanie Boreca z funkcie nehlasovali. Fico zdôraznil, že na vyslovenie nedôvery Borecovi neexistujú žiadne dôvody.
september 2013
Pre kauzu kúpy 49-percentného podielu SPP čelil v NR SR návrhu na vyslovenie nedôvery predseda vlády Robert Fico. Mimoriadna schôdza sa začala 17. septembra 2013 a trvala do 19. septembra 2013, no dvojdňová rozprava bola bez Ficovej účasti, bez účasti ministrov i poslancov vládnej strany. Mimoriadna schôdza odvolanie premiéra SR nepriniesla, pád kabinetu podporilo 59 zo 142 prítomných zákonodarcov, 82 bolo proti a jeden sa zdržal.
Opoziční poslanci Ficovi vyčítali, že podklady ku kúpe 49-percentného podielu SPP vznikli na počítači spoločnosti J&T Investment Advisors, ktorá sa už v súčasnosti volá EP Investment Advisors a je prepojená so spoločnosťou Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorá svoj podiel štátu predáva. Fico označil návrh opozície na jeho odvolanie za absolútne absurdný, podľa opozície však mimoriadna schôdza mala zmysel, Ficovu neprítomnosť na schôdzi opoziční poslanci označili za zbabelosť a aroganciu, podľa nich ukázal slabosť a samotný Smer-SD strach.
október 2013
Mimoriadna schôdza NR SR k odvolávaniu ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej sa konala 24. októbra 2013. Vysloviť nedôveru Zvolenskej pre tender na licencie pre záchranárske vrtuľníky navrhli opozičné strany SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd a pod návrh sa podpísalo 40 zákonodarcov. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská však vo funkcii zostala, za jej odvolanie hlasovalo 50 zo 128 prítomných poslancov.
Opozícia, ktorá ministerku Zvolenskú niekoľkokrát pred mimoriadnou schôdzou vyzvala, aby odstúpila, upozornila, že rezort zdravotníctva udelil povolenia pre stanice v Bratislave a Trenčíne päť dní po tom, ako sa skončili predchádzajúce licencie, čím zanedbal svoje povinnosti a ohrozil tak zdravie a životy ľudí. Exminister zdravotníctva a súčasný poslanec za KDH Ivan Uhliarik podotkol, že dva dni pred vypršaním licencie malo MZ k dispozícii všetky podklady, no výberová komisia zasadla až päť dní po skončení licencie.
február 2014
Vládny Smer-SD zablokoval 4. februára 2014 mimoriadnu schôdzu NR SR o predaji emisií počas prvej vlády Roberta Fica v rokoch 2006 – 2010, keď hneď v úvode nezahlasoval za jej program. Ani 13. februára 2014 na ďalšej mimoriadnej schôdzi NR SR neodvolali poslanci premiéra Roberta Fica z postu predsedu vlády SR, za Ficov pád a pád celej vlády hlasovalo 49 zo 128 prítomných zákonodarcov, 78 bolo proti a jeden sa zdržal.
Mimoriadne schôdze iniciovali opozičné strany KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS. V novembri 2008 ministerstvo životného prostredia a americká „garážová“ spoločnosť Interblue Group podpísali zmluvu o predaji emisných kvót oxidu uhličitého typu AAU pre obdobie rokov 2008 až 2012 za cenu 5,05 eura za tonu. V roku 2008 Slovensko v zmysle tejto zmluvy predalo spoločnosti Interblue Group 15 miliónov ton emisných limitov za približne 75 miliónov eur a ako povedal predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo „na tomto zarobila garážová firma a slovenskí daňoví poplatníci prišli o 47 miliónov eur“.
Ešte v októbri 2008 vtedajší minister životného prostredia o tomto pripravovanom obchode so spoločnosťou Interblue Group informoval vládu SR. Na čele vlády stál vtedy súčasný predseda vlády Robert Fico, ktorý neurobil nič, aby obchod zastavil, aj keď to navrhoval vtedajší minister životného prostredia. Premiér tak nesie zodpovednosť za nevýhodný predaj emisií. Podľa Freša má slovenská strana k dispozícii od orgánov Švajčiarskej konfederácie podrobné informácie o osobách, ktoré zarobili na predaji emisných kvót. Napriek týmto skutočnostiam premiér Fico viackrát spochybnil existenciu tohto zoznamu a označil ho dokonca za bluf.
marec 2014
Minister spravodlivosti Tomáš Borec bude čeliť v parlamente odvolávaniu dnes, 25. marca 2014.
O zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, požiadali opoziční poslanci. Návrh na vyslovenie nedôvery Borecovi podali pre dovolanie, ktoré minister spravodlivosti podal v kauze bývalého košického komunálneho politika Františka Olejníka, odsúdeného za korupciu na päť rokov nepodmienečne. Komunálny poslanec kandidoval v koalícii, v ktorej bola aj strana Smer-SD.