BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Malijskej armáde a francúzskym vojakom, ktorí bojujú v Mali proti islamským povstalcom, možno prídu na pomoc v rámci vojenskej výcvikovej misie Európskej únie aj Slováci.
Takúto možnosť nevylučuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
„Slovensko sa bude podieľať na financovaní spoločných nákladov tejto misie v zmysle existujúcich finančných mechanizmov v EÚ. V spolupráci s ministerstvom obrany a ministerstvom vnútra hľadáme možnosti, či a akým ďalším príspevkom by SR mohla do tejto misie personálne alebo materiálne prispieť,“ povedal agentúre SITA hovorca rezortu diplomacie Boris Gandel.
Únia rozhodla o vyslaní výcvikovej vojenskej misie SBOP (Spoločná bezpečnostná a obranná politika EÚ) do Mali ešte vlani v decembri. „Budúca vojenská misia SBOP sa zameria na budovanie ozbrojených síl Mali, ich výcvik (špeciálne jednotky, odmínovanie a podobne), fungovanie štruktúr velenia a ľudské zdroje,“ vysvetlil Gandel.
Misia by mala viac ako rok
Celý proces by mal podľa Gandela prebiehať pod civilným velením Mali. Misia by mala vykonávať svoj mandát predbežne 15 mesiacov, mala by mať okolo 240 členov a mala by využívať infraštruktúru v meste Bamako, vrátane veliteľstva.
Slovensko pritom považuje za dôležité, aby misia začala svoju činnosť čo najskôr. Situáciou v Mali sa bude vo štvrtok zaoberať mimoriadne zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci, ktoré zvolala vysoká predstaviteľka Catherine Ashtonová.
Slovensko bude v Bruseli zastupovať štátny tajomník ministerstva zahraničia Peter Burian. „Predpokladá sa, že Rada príjme závery k Mali vrátane rozhodnutí o urýchlení vyslania novej vojenskej výcvikovej misie EÚ (EUTM Mali),“ informuje rezort diplomacie.
Obrazom: Francúzski vojaci v Mali
Zásah Francúzov podporilo aj OSN
Slovensko už vyjadrilo podporu a pochopenie prebiehajúcemu francúzskemu vojenskému zásahu v Mali, ku ktorému došlo na základe priamej žiadosti malijskej vlády. Tá sa snaží zabrániť ovládnutiu krajiny separatistickými a teroristickými skupinami na severe krajiny.
„Tento zásah, podporený rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN, považujeme za legitímny a adekvátny prostriedok pre stabilizáciu situácie a veríme, že zásadným spôsobom prispeje k zachovaniu teritoriálnej integrity a bezpečnosti, ktoré sú základným predpokladom urýchlenia politického dialógu a budovania ústavného poriadku v tejto africkej krajine,“ uvádza slovenský rezort diplomacie vo svojom vyhlásení.
Ministri schválili misiu
Ministri zahraničných vecí krajín Európskej únie schválili odštartovanie výcvikovej misie v Mali, kde v súčasnosti prebiehajú boje medzi povstalcami ovládajúcimi sever krajiny a vládnymi jednotkami za podpory francúzskej armády. Misiu, ktorá má trvať 15 mesiacov, bude tvoriť asi 500 osôb, z toho asi polovica vojenských inštruktorov. Jej cieľom je zvýšiť obranyschopnosť malijskej armády, do prebiehajúcich bojov by však nemala zasahovať. Plán výcvikovej misie v Mali schválili v decembri lídri EÚ. Brusel dúfa, že misia bude môcť pôsobiť od začiatku februára napriek súčasnej situácii.