Ministerstvo vnútra zohľadňuje aktuálnu situáciu v súvislosti so zhoršujúcimi sa klimatickými podmienkami a prechodom tranzitujúcich migrantov cez naše územie.
Ako rezort informoval, v najexponovanejších okresoch poskytuje samosprávam pomoc pri zabezpečovaní nutných opatrení, ako sú napríklad stany, ohrievače, či prikrývky.
Matiek s deťmi je dvojnásobok
„Cieľom je primárne zabezpečiť najzraniteľnejšie skupiny tranzitujúcich osôb – matky s deťmi, ktorých podiel v celkovom počte tranzitujúcich osôb medziročne stúpol dvojnásobne, z ôsmich na 16,31 percenta. Ministerstvo vnútra SR úzko spolupracuje s relevantnými orgánmi, rovnako ako aj s neziskovými organizáciami, aby sa zabezpečila efektivita prijatých opatrení,“ uvádza ministerstvo.
Zároveň zdôrazňuje, že v kontexte tranzitnej migrácie je jeho hlavnou úlohou zadržiavanie a zabezpečenie vybavovania tranzitujúcich osôb cudzineckou políciou.
Národná jednotka boja proti migrácii odhalila skupinu prevádzačov, v prípade dokázania viny im hrozí až 10 rokov väzenia
„Takýmto zberným miestom je zariadenie migračného úradu v Opatovskej Novej Vsi. Prítomným neziskovým organizáciám tu bol tiež poskytnutý vykurovaný priestor pre výkon ich činnosti.“ uviedol rezort.
Doplnil, že na hraničných priechodoch Komárno, Štúrovo a Šahy boli pre potreby zabezpečovania úkonov cudzineckou políciou postavené vykurované stany.
Mimoriadna situácia
V súčasnosti je v súvislosti s náporom tranzitnej migrácie podľa ministerstva vnútra vyhlásená mimoriadna situácia v dvoch okresoch – Veľký Krtíš a Bratislava.
To umožňuje štátu poskytnúť samosprávam väčšiu podporu v reakcii na tento zvýšený tlak.
Kontroly na hranici s Maďarskom podľa Mikulca nevyriešia problém s nelegálnou migráciou, navrhuje iné riešenia
„Preplácať tak bude možné jedno teplé jedlo denne, zabezpečenie mobilných toaliet, či dezinfekciu priestorov,“ informovalo ministerstvo.
V Banskej Bystrici boli zase mestu poskytnuté dva stany a ohrievače, a tiež prikrývky a núdzové postele. „Pre potreby zraniteľných osôb mesto vyčlenilo priestor vo vnútri budovy vedľa postavených stanov.“ uviedol rezort.
Núdzové prístrešie vo Vajnoroch
Ministerstvo zároveň na svojich pozemkoch v bratislavských Vajnoroch, mimo obývaného územia, buduje dočasné núdzové prístrešie.
„Toto prístrešie bude určené pre niekoľko desiatok tranzitujúcich osôb, prioritne pre zraniteľné skupiny zahŕňajúce matky s deťmi, či staršie osoby. Zabezpečené budú teda potreby núdzového prenocovania a v spolupráci s neziskovými organizáciami bude zabezpečené jedno teplé jedlo denne a základne zdravotné ošetrenie. Do prevádzky bude núdzové prístrešie spustené vo štvrtok 19. októbra,“ uviedlo ministerstvo s tým, že v Nitre bolo zase v rámci vysunutia vybavovania tranzitujúcich osôb cudzineckou políciou vybudované núdzové prístrešie pre približne 100 osôb, mimo centra mesta, v priestore hasičskej stanice.
Pomoc migrantom a poriadok
„Tieto opatrenia sú súčasťou našich snáh riešiť situáciu v súvislosti s tranzitujúcimi osobami a zabezpečiť, aby bol jednak dodržaný verejný poriadok a zároveň sa týmto osobám dostala primeraná pomoc,“ doplnil rezort vnútra.
Ministerstvo dodalo, že medzimesačne eviduje pokles zadržaní tranzitujúcich osôb. V júli sa ich počet pohyboval na úrovni 6 034 osôb, v auguste 9 089 osôb, v septembri 13 381 osôb a k 15. októbru bol celkový počet zadržaní 4 162 osôb.