BRATISLAVA 30. mája (WEBNOVINY) – Minimálny vymeriavací základ pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) na výpočet odvodov na sociálne poistenie sa zvýši zo súčasných 44,2 % priemernej mzdy na 50 % priemernej mzdy na Slovensku.
Vo štvrtok sa na tom dohodol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter so zástupcami živnostenských organizácií.
Súčasťou dohody so živnostníkmi je tiež to, že sa bude postupne počas tohto volebného obdobia znižovať koeficient 2, ktorým sa delí základ dane pri výpočte vymeriavacieho základu SZČO. Vymeriavací základ pre výpočet sociálnych odvodov sa tak bude postupne zvyšovať až do stavu, kedy bude totožný so základom. Základom dane je v tomto prípade rozdiel medzi príjmami a výdavkami SZČO pred odpočítaním nezdaniteľných súm.
„Na ďalšom stretnutí by sme sa mali baviť o tom, aké budú postupné kroky znižovania tejto konštanty, aby sme dospeli do stavu, na ktorom sme sa dohodli,“ povedal Richter. Konečným stavom má byť úplné zrušenie koeficientu, ktorým sa delí základ dane pri výpočte vymeriavacieho základu.
V utorok pritom Richter oznámil aj zavedenie stropu pre paušálne výdavky SZČO, ktoré by mali byť ohraničené stropom 3 600 eur ročne.
„Ponuka zo strany ministerstva financií je zatiaľ v tej podobe, že celý paušál by mal obsahovať maximálne 3 600 eur, teda 300 eur mesačne,“ povedal v utorok.
Zhoda so živnostníkmi je podľa Richtera aj na tom, že by živnostník po odchode do dôchodku nemal byť odkázaný na dávky v hmotnej núdzi. Takmer deväť z 10 živnostníkov podľa ministra v súčasnosti platí odvody z minimálneho vymeriavacieho základu.
„Mnohí živnostníci, keď sa dostanú do dôchodkového veku a majú poberať dôchodok, sú prekvapení,“ uviedol Richter.