Minister Lajčák odstúpi, ak niekto dokáže, že porušil zákon

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Miroslav Lajčák
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák počas tlačovej konferencie na tému financovanie Slovenského predsedníctva. Bratislava, 23. november 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 23. novembra (WebNoviny.sk) – Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (Smer-SD) vyvracia obvinenia bývalej zamestnankyne rezortu Zuzany Hlávkovej.

Na stredajšej tlačovej konferencii po rokovaní vlády sa vyjadril ku galavečeru, na ktorom predstavili predsednícke logo, úlohe bývalej šéfky TV Markíza a mediálnej poradkyne Zuzany Ťapákovej na ministerstve, k otváraciemu koncertu pre verejnosť, Agentúre Evka, podozreniam o porušení zákona v rezorte, platom umelcov či politickému tlaku na ministerstve, ktorý rázne odmietol.

Zdôraznil, že rozpočet na predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie (SK PRES) bol 70 miliónov eur a nielenže ho neprekročia, ale aj ušetria. Rovnako ako premiér Robert Fico si myslí, že ide o cielený útok na predsedníctvo. Lajčák takisto povedal, že ak by niekto dokázal, že porušil zákon alebo morálne princípy, tak nie je prilepený k stoličke ministra a odíde.

Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?

Lajčák povedal, že požiadal Najvyšší kontrolný úrad, Protimonopolný úrad aj Úrad pre verejné obstarávanie, aby preverili všetky verejné obstarávania súvisiace s SK PRES. Na tieto úrady sa tiež obrátila aj Transparency International Slovensko.

Podľa Lajčáka urobili 64 verejných obstarávaní v celkovej hodnote osem miliónov eur. Lajčák ďalej informoval, že na kultúrne podujatia vynaložili dva milióny eur, čiže tri percentá z rozpočtu. Štyri hlavné podujatia podľa neho organizoval niekto iný, čo podľa neho vyvracia tvrdenia, že zákazky mali byť niekomu prihrané. Za túto sumu zorganizovali celkovo 250 podujatí v 30 krajinách.

Na galavečere vystúpilo 26 umelcov za 32-tisíc eur

Pokiaľ ide o galavečer, na ktorom predstavili logo, Lajčák uviedol, že síce mohli urobiť tlačovú konferenciu, ale báli sa, že v tom prípade by si logo nikto nevšimol. Predstavili ho 22. februára, ale nie preto, že bolo dva týždne pred voľbami, ale preto, že v tom čase už išli do výroby niektoré predmety, na ktorých bolo logo a nechceli, aby takto uniklo na verejnosť.

Priznal, že honoráre umelcov sa platili z rozpočtu predsedníctva. Uviedol, že na galavečere vystúpilo 26 umelcov za 32-tisíc eur. „Honoráre môžu zverejniť oni, ak to chcú, ja to neurobím, bolo by to voči nim nekorektné a neférové, v tej chvíli by začal lynč na nich, tak ako bol lynč na autora loga. Cítim tlak odradiť ľudí, aby spolupracovali so štátom,“ povedal Lajčák. Takisto vyvrátil aj to, že tým, že sa toto podujatie organizovalo narýchlo, zamestnanci ministerstva museli sedieť v hľadisku, aby zaplnili prázdne miesta.

Podľa Lajčáka to tak plánovali. „Je to aj ich sviatok, lebo na tom pracujú, podieľajú sa, takže sme od začiatku počítali s tým, aby tam boli a aby sa z tej chvíle mohli tešiť a užívať si ju,“ dodal minister. Trvá na tom, že konečná suma za galavečer aj s honorármi pre umelcov bola 200-tisíc eur. Lajčák však odmietol zverejniť mená dvoch ďalších agentúr, ktoré chceli podujatie zorganizovať, nemá na to podľa svojich slov právo, a ani to nevie.

Minister odmieta tvrdenia, že porušil zákon, keď Hlávkovej pochybnosti nezaevidoval

Bývalá zamestnankyňa ministerstva Zuzana Hlávková tvrdí, že rozpočet na kultúrne podujatia sa začal meniť po tom, čo na rezort prišla Zuzana Ťapáková, ktorú im predstavili ako mediálnu poradkyňu, ale nikto presne nevedel, čo je jej úloha. Lajčákovi dal podľa jeho slov niekto na ňu tip. Lajčák si totiž uvedomuje, že slabina ministerstva je v komunikácii smerom k slovenskej verejnosti.

„Pani Ťapáková má za sebou mnoho v mediálnej brandži, bola riaditeľkou najúspešnejšej komerčnej televízie a samozrejme, že má skúsenosti, ktoré na MZV nemá nikto. Oslovil som ju, stala sa mojou mediálnou poradkyňou,“ vysvetlil Lajčák s tým, že Ťapáková nemá podpisové právo a rozhodovaciu kompetenciu, niektoré jej návrhy prešli, iné nie. „Pokiaľ ide o jej plat, nie je riadiaci pracovník, zo zákona nemám povinnosť ho zverejňovať, ale ona požiadala, aby jej plat bol zverejnený. Je to v súlade s tabuľkami. Má plat zhruba 1400 eur mesačne v čistom,“ informoval.

Minister takisto odmieta tvrdenia, že porušil zákon, keď Hlávkovej pochybnosti nezaevidoval. Tento zákon sa vzťahuje na zamestnancov, keď sa s ňou stretol, už na ministerstve nepracovala, vysvetlil Lajčák s tým, že bez ohľadu na to dal jej pochybnosti preveriť. „Otázka, na ktorú ja nemám odpoveď, je, že odišla z rezortu 29. februára a blog sa zjavil 20. novembra. Keď to bolo také urgentné podozrenie, prečo nebolo konané, prečo sa sedem mesiacov čakalo?“ pýtal sa Lajčák.

Gabriel Šípoš
Foto: SITA/Marek Mrviš

Ťapákovú na ministerstvo neposlal Fico

Pokiaľ ide o stretnutie s „tou mladou dámou, ktorá napísala blog“, Lajčák tvrdí, že by rozhovor s ňou opísal inak, ako ho opísala ona. Záleží mu na tom, aby na ministerstve robili mladí ľudia, kvalitní ľudia, ktorí aj videli svet. Lajčák priznal, že jej ponúkol prácu.

Riaditeľ Transparency International Slovensko (TIS) Gabriel

Šípoš je veľmi sklamaný zo slov ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka. Podľa neho sa nič nové nedozvedel.

Šípoš tak reagoval na vyjadrenia ministra Lajčáka ku galavečeru, na ktorom predstavili logo k slovenskému predsedníctvu v Rade EÚ, úlohe bývalej šéfky TV Markíza a mediálnej poradkyne Zuzany Ťapákovej na ministerstve zahraničia, k otváraciemu koncertu nášho predsedníctva, Agentúre Evka, ako aj k podozreniam na porušovanie zákona v rezorte, platení umelcov či politickému tlaku na ministerstve.

„Očakávali sme, že ukáže všetky zmluvy a faktúry, aby sme si my, aj každý občan, vedeli porovnať ich slová a skutky a či tie zákazky boli naozaj s cieľom hospodárnosti a efektívnosti. Bohužiaľ, nič také neukázal napriek tomu, že zákon mu to prikazuje. My to žiadame už asi štyri až päť mesiacov a minister nám to neposkytol,“ povedal Šípoš.

„Ja som ju ubezpečil, že nikdy nikomu som žiaden príkaz obchádzať alebo porušovať zákony nedal ani nedám, že mne v prvom rade záleží na transparentnosti a čistote všetkého, čo robíme, pretože som ja ministrom, záleží mi na mojom profesijnom mene, ktoré si budujem dlhé roky a že by som sa tomu nespreneveril,“ pokračoval Lajčák s tým, že jej pochybnosti preverili. „Dostalo sa mi od mojich kompetentných spolupracovníkov ubezpečenia, že všetko je v súlade so zákonom,“ tvrdí Lajčák.

Minister však odmietol, že jej hovoril o karteloch v IT sektore, s ktorými štát nevie nič urobiť a odmieta aj to, že Ťapákovú „poslal pán premiér“. Podľa Lajčáka ju Fico neposlal.

Takisto odmietol aj pochybnosti o koncerte pre verejnosť. S návrhom prišiel podľa neho konateľ agentúry Viva Musica! Matej Drlička, koncert bol v rámci festivalu, ktorý by sa konal aj tak. Ministerstvo na to poskytlo príspevok, neplatili plnú cenu za koncert. Na toto podujatie nerobili prieskum trhu, pretože dostali konkrétnu ponuku. „To nebolo pôvodne plánované, to je iniciatíva, s ktorou prišiel pán Drlička. Nám sa ten nápad veľmi páčil a ten koncert bol veľmi úspešný. Nemôžete robiť prieskum trhu, keď máte koncept, ktorý existuje,“ pokračoval Lajčák.

„Pokiaľ by niekto dokázal, že som porušil zákon, alebo morálne alebo etické princípy zlučiteľné s touto funkciou, tak samozrejme, že nie som k tejto stoličke prilepený a odídem z nej. Som si istý, že budem mať viac času na svoj život, rodinu, ale naozaj chcem na všetkých apelovať, ak máme ešte trošku zodpovednosti voči tejto krajine a zdravého rozumu, tak aby sme nevynášali súdy bez dôkazov,“ povedal Lajčák. Myslí si, že ide o útok na úspešné predsedníctvo a pýta sa, prečo to prišlo až teraz. Dodal, že v živote zažil veľa absurdných situácií, väčšina z nich bola na Balkáne, ale táto je najabsurdnejšia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav LajčákRobert FicoZuzana HlávkováZuzana Ťapáková
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR