Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Ivan Korčok (nom. SaS) na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN odsúdil prenasledovanie novinárov a predstaviteľov bieloruských médií, ktoré sa výrazne zintenzívnilo od minuloročných prezidentských volieb v krajine. Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie.
Medzinárodné spoločenstvo nemôže mlčať
„Masové zatýkania novinárov a pokračujúce systematické represálie voči médiám ešte viac vzďaľujú Bielorusko od demokratickej Európy,“ vyhlásil Korčok. Slovenská republika podporuje občiansku spoločnosť a slobodu médií v Bielorusku a je pripravená naďalej prispievať k mierovému a demokratickému riešeniu súčasnej krízy. Rezort diplomacie dopĺňa, že Slovensko sa aktívne angažuje v podpore nezávislej žurnalistiky a silnej občianskej spoločnosti v krajine. Na pomoc Bielorusku vláda vyčlenila 250-tisíc eur, ktoré sú určené na konkrétne iniciatívy na ochranu ľudských práv a demokracie.
Lukašenko tvrdí, že po prijatí novej ústavy nebude prezidentom. Opozícia však hovorí o zdržiavaní
„Medzinárodné spoločenstvo nemôže mlčať, keď sú ľudské práva zásadne porušované. Opakujem svoju výzvu Bielorusku na začatie otvoreného a inkluzívneho dialógu s cieľom obnoviť zásady právneho štátu a demokracie v spolupráci s občianskou spoločnosťou, medzinárodnou komunitou a pod drobnohľadom médií,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie s tým, že Bielorusko má povinnosť vytvoriť novinárom bezpečné prostredie bez zastrašovania a obťažovania.
Mnohí sa stretli s mučením
Od augustových prezidentských volieb bolo v krajine zadržaných najmenej 373 novinárov, pričom mnohí z nich sa stretli s mučením či vyhrážkami smrťou. Výkon ich práce je obmedzovaný slabým prístupom na internet, bránením vstupu na stránky nezávislých médií a odoberaním akreditácií, vrátane akreditácií zahraničných novinárov.
Podľa organizácie Reporters Without Borders je Bielorusko najnebezpečnejšou európskou krajinou pre novinárov.