BRATISLAVA 21. januára (WEBNOVINY) – Režisér filmu Nickyho rodina prirovnáva hľadanie ľudí, ktorí prežili vojnu vďaka Nicholasovi Wintonovi k detektívnemu príbehu. „Je to ako detektívka, stále je to otvorené a nie je vidieť koniec“, vyjadril sa Matej Mináč na štvrtkovej tlačovej konferencii k premiére snímky, ktorá dokumentuje záchrannú akciu z roku 1939. „Je známych 261 detí, okolo 400 stále chýba,“ vysvetlil a dodal, že je ešte mnoho takých, ktorí sú vďaka Nicholasovi Wintonovi možno ešte nažive ale nepoznajú svoj príbeh. Vtedy 29-ročný Angličan zorganizoval pred druhou svetovou vojnou akciu, ktorou sa mu podarilo zachrániť pred takmer istou smrťou 669 českých a slovenských detí, prevažne zo židovských rodín. Osem vlakov ich od marca 1939 do začiatku vojny odviezlo z Prahy do Veľkej Británie, kde sa ich ujali adoptívni rodičia. Snímka Nickyho rodina, ktorá mala svoju svetovú premiéru vo štvrtok v Pražskom kongresovom centre, zobrazuje prostredníctvom dokumentárnych a hraných pasáží práve tento hrdinský čin.
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Matej Mináč s Patrikom Paššom, spolutvorcom filmu, nakrútili a získali z archívov viac než 500 hodín materiálu. Do filmu, na ktorého premiére sa osobne zúčastnil aj sám Winton a viaceré zo zachránených „detí“, sa však dostalo len 96 minút. „Hrdinami tohto filmu v závere nie sú tie osobnosti, ktoré to okomentujú, ale najobyčajnejšie činy detí,“ vyjadril sa Mináč v súvislosti s tým, či mu nebolo ľúto, že nemohol použiť aj viacero rozhovorov s významnými osobnosťami, ktoré mal k dispozícii. Film vznikal od roku 2006, podľa slov Patrika Pašša, ktorý bol aj hlavným strihačom snímky, asi šesťkrát obleteli zem, spolupracovali s tisíckami mladých ľudí z takmer dvadsiatich rôznych krajín a v strihárni následne strávili asi 4000 hodín.
V Prahe mal premiéru film Nickyho rodina za účasti Nicholasa Wintona
Trailer k filmu Nickyho rodina
Záchranná akcia Nicholasa Wintona už ovplyvnila mnoho ľudí na celom svete
Aj podľa samotného Wintona je hlavným posolstvom príbehu práve budúcnosť. „Zaujíma najmä preto, že je návodom k tomu, čo by sme mohli robiť v budúcnosti. Obzerať sa za seba nemá veľký zmysel,“ vyjadril sa na štvrtkovej premiére. Dôkazom toho, že aj mladí ľudia si jeho dobročinnosť vysoko cenia, je 100 543 podpisov na petícii za navrhnutie Angličana, ktorý 19. mája oslávi 102 rokov, na Nobelovu cenu mieru. Vo štvrtok si návrh osobne prevzal nórsky veľvyslanec v Českej republike Jens Eikaas. „To, čo sir Nicholas urobil na vlastné osobné riziko, je stelesnením hodnoty, ktorá je v samotnom srdci Nobelovej ceny,“ uviedol.
Snímka Nickyho rodina okrem dobových materiálov, fotografií a autentických výpovedí žijúcich zachránených, obsahuje aj hrané rekonštrukcie, ktoré by podľa Mináča mohli pomôcť tému ešte viac spopularizovať a priblížiť divákovi. Postavu mladého Wintona si zahral Michal Slaný a v úlohe jednej z matiek, ktoré zverili svoje deti do rúk mladému zamestnancovi Londýnskej banky, sa predstavila Klára Issová. „Bolo to pre mňa ťažké,“ vyjadrila sa o svojej práci na filme. „Človek si zrazu uvedomí, že sa to naozaj stalo, že je to realita,“ vysvetlila Issová, ktorej postava sa vo filme na poslednú chvíľu rozhodne vrátiť svoju dcéru do už idúceho vlaku.
Snímka o akcii, ktorej príbeh Mináč už v minulosti použil vo filme Všichni moji blízcí (1999) a o ktorej nakrútil aj dokument Nicholas G. Winton – Sila ľudskosti (2002), sa do českých kín dostane 3. februára a slovenskí diváci si ho budú môcť pozrieť v máji.
Nicholasa Wintona opäť nominovali na Nobelovu cenu mieru