V utorok od 9.00 sa v parlamente koná mimoriadna schôdza, na ktorej sa opozícia pokúsi vysloviť nedôveru Ficovej vláde.
Na začiatku schôdze sa prezentovalo 144 poslancov a plénum tak bolo uznášaniaschopné. Schválené boli procedulárne návrhy, aby bola rozprava skrátená na 12 hodín a rokovalo sa v utorok až do úplného prerokovania bodu, teda aj po 20:00 vrátane hlasovania. Oba návrhy podporilo 76 koaličných poslancov. Bolo tiež vyžrebované poradie vystúpení jednotlivých poslaneckých klubov a nezaradených poslancov. Pre kluby je čas na vystúpenie obmedzený na jednu hodinu, zatiaľ čo ministri majú neobmedzený čas na svoje prejavy.
Šanca na vyslovenie nedôvery vláde je minimálna, otvorí sa však diskusia, tvrdí politológ
Pod návrh sa podpísali 68 poslanci celej opozície – hnutia Progresívne Slovensko, Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), strany Sloboda a Solidarita (SaS), klubu Slovensko, Za ľudí a Kresťanská únia, ako aj poslanec Ľubomír Galko, ktorý je členom predsedníctva mimoparlamentnej strany Demokrati.
Naživo: Mimoriadna schôdza parlamentu
Do parlamentu na mimoriadnu schôdzu prišiel aj premiér Robert Fico (Smer-SD) a viacerí ministri. Návrh v pléne predniesol Michal Šimečka, predseda hnutia Progresívne Slovensko.
Fico sa zúčastní schôdze o vyslovení nedôvery vláde. „A budet bordel“, odkázal premiér opozícii – FOTO
Návrh opozícia zdôvodňuje tým, že vláda sa spreneverila svojmu sľubu plniť si povinnosti v záujme občanov Slovenskej republiky. Kritizuje schválenú novelu Trestného zákona, ako aj spochybňovanie zahraničnopolitickej orientácie Slovenska.
Vláda podľa opozičných poslancov rozkladá štátne inštitúcie, likviduje či prenasleduje odborných nominantov, osobitne v rezortoch vnútra, kultúry, životného prostredia, zahraničných vecí a spravodlivosti. „Smršť odbornej nekompetentnosti a oligarchického presadzovania záujmov tejto vlády rozkladá funkčnú Slovenskú republiku,“ tvrdia.
Vláda podľa nich od začiatku výkonu svojho mandátu ukazuje, že sa vie postarať o svoje vlastné záujmy – osobitne zabezpečiť amnestiu svojim ľuďom a nechať ich uniknúť pred spravodlivosťou. Pripomínajú, že schválená novela Trestného zákona ovplyvnila prebiehajúce trestné konania nominantov blízkych tejto vláde týkajúce sa podozrenia z korupcie, a to vrátane podpredsedov parlamentu Petra Žigu a Tibora Gašpara.
„Vláda rúca dôveru ľudí v právny štát aj tým, že bezprecedentne prepúšťa právoplatne odsúdeného bývalého šéfa špeciálnej prokuratúry Dušana Kováčika na slobodu,“ uviedli. Kritizujú tiež zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a osobitných zložiek Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).
Opozícia vyjadruje nesúhlas s tým, že kroky vlády, jej vyhlásenia a netransparentné návštevy hrubo spochybňujú zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska a z našej krajiny vytvárajú nestabilného, nedôveryhodného partnera, pričom vrhajú Slovensko do medzinárodnej izolácie.
„Hrubé klamstvá premiéra a ostatných členov vlády manipulujú s verejnou mienkou občanov SR. Vláda svoju moc neskryte zneužíva na presadzovanie len svojich záujmov a zneužívaním štátnych inštitúcií, vrátane Slovenskej informačnej služby, umožňuje šírenie lživej ruskej propagandy, ktorou oslavuje suverenitu, a Slovensko robí krehkou, zraniteľnou krajinou vydanou napospas cudzích mocností, osobitne v oblasti kybernetického priestoru,“ píše sa v zdôvodnení návrhu na vyslovenie nedôvery vláde.
Premiér podľa poslancov hrubo klamal a zavádzal vo viacerých vyjadreniach týkajúcich sa zastavenia tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. Plyn od 1. januára 2025 netečie, pretože k 31. decembru 2024 bola riadne ukončená päťročná zmluva na jeho prepravu cez ukrajinské územie, čo vláda vedela vopred. Za klamstvo tiež označili jeho vyjadrenie, že Slovensko príde o 500 miliónov eur z poplatkov za prepravu plynu.
Vláda Roberta Fica tiež podľa opozície zlikvidovala funkčnú a dôveryhodnú verejnoprávnu televíziu a rozhlas, a dodnes nie je zvolený jej štatutár ani správna rada. Položila na kolená ochranu umeleckých diel v Slovenskej národnej galérii, destabilizovala Policajný zbor a v rámci nekompetentnej konsolidácie zaťažuje najmä rodiny s deťmi, mladé rodiny a jednoosobové domácnosti. Rastú ceny potravín a bývania, ceny energií na Slovensku neklesli napriek tomu, že na svetových trhoch masívne klesli. Ľudia na Slovensku zaplatia za rovnaký nákup potravín o 40 percent viac ako v Poľsku.
Vláda podľa opozície podviedla občanov v otázke zachovania sociálneho štandardu. Rodiny s deťmi okradla o stámilióny eur cez výrazne nižšie daňové bonusy na deti, a starobných dôchodcov cez zrušený rodičovský dôchodok. Poslanci poukazujú aj na dlhodobo zlú a neriešenú situáciu v zdravotníctve, ktorá vyústila do hromadných výpovedí lekárov. Pripomínajú tiež krízu v rámci koalície. „Rezignácia predsedu vlády SR vládnuť má za následok aj krízu a postupný rozpad vládnej koalície, výsledkom čoho je neschopnosť zabezpečiť uznášaniaschopnosť Národnej rady SR, zvoliť predsedu Národnej rady ako jedného z najvyšších ústavných činiteľov a v konečnom dôsledku aj schvaľovať návrhy zákonov,“ dodali.