Mimoriadna schôdza parlamentu: Fico prečítal správu SIS a koalícia chcela rokovať tajne, opozícia to odmietla - VIDEO, FOTO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 28. schôdze
Zľava: Predseda vlády SR Robert Fico, poslanec parlamentu za hnutie Slovensko Igor Matovič a poslanec parlamentu za Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka počas rokovania 28. schôdze Národnej rady (NR) SR o návrhu skupiny poslancov NR SR na vyslovenie nedôvery vláde Slovenskej republiky. Bratislava, 21. január 2025. Foto: SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Mimoriadna schôdza, na ktorej sa opozícia chcela pokúsiť vysloviť nedôveru Ficovej vláde, sa predčasne skončila. Opozícia stiahla svoj návrh a dôvodom bolo, že koalícia chcela po správe Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorú v pléne prečítal premiér Robert Fico (Smer-SD), o návrhu na odvolanie vlády rokovať v utajenom režime, čo opoziční poslanci odmietli a začali so zberom podpisov na zvolanie ďalšej schôdze.

Predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka skonštatoval, že vládna koalícia na čele s premiérom Ficom zmarila schôdzu tým, že kompletná rozprava mala prebiehať v neverejnom režime.

Ako povedal Šimečka, nielen progresívci, ale celá opozícia odchádzajú zo schôdze a nemienia sa zúčastňovať na „tejto fraške“. Oznámil, že opozícia má v pláne zvolať novú mimoriadnu schôdzu, na ktorej sa opäť pokúsia vysloviť vláde nedôveru, dúfa tiež, že ďalšia schôdza už zmarená nebude a budú normálne diskutovať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Video: Mimoriadna schôdza parlamentu

Pod návrh na vyslovenie nedôvery vláde sa podpísala celá opozícia (68 poslancov) – hnutia Progresívne Slovensko, Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), strany Sloboda a Solidarita (SaS), klubu Slovensko, Za ľudí a Kresťanská únia, ako aj poslanec Ľubomír Galko, ktorý je členom predsedníctva mimoparlamentnej strany Demokrati.

V pléne boli aj viacerí ministri a premiér

Na začiatku schôdze, v utorok po deviatej ráno, prezentovalo 144 poslancov a plénum tak bolo uznášaniaschopné.

Schválené boli procedulárne návrhy, aby bola rozprava skrátená na 12 hodín a rokovalo sa v utorok až do úplného prerokovania bodu, teda aj po 20:00 vrátane hlasovania. Oba návrhy podporilo 76 koaličných poslancov.

Bolo tiež vyžrebované poradie vystúpení jednotlivých poslaneckých klubov a nezaradených poslancov. Pre kluby je čas na vystúpenie obmedzený na jednu hodinu, zatiaľ čo ministri majú neobmedzený čas na svoje prejavy. Do parlamentu na mimoriadnu schôdzu prišiel, premiér Fico aj viacerí ministri a návrh za predkladateľov predniesol v pléne Šimečka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Po jeho slovách sa k rečníckemu pultu postavil Fico a okrem iného uviedol, že chce prečítať správu v režime „dôverné“ a požiadal podpredsedu parlamentu povereného jeho riadením Petra Žigu (Hlas-SD), aby zabezpečil všetky opatrenia na priebeh neverejnej schôdze.

Správa SIS a kritika neverejného rokovania

Opozícia tento postup skritizovala, že utajená správa nie je bodom programu a tiež, že ak už sa má čítať, tak ďalšie pokračovanie mimoriadnej schôdze by malo byť verejné a utajené má byť iba vystúpenie Fica a prípadné faktické poznámky. Premiér po prečítaní správy z parlamentu odišiel, pretože popoludní mal stretnutie s Viktorom Orbánom.

Po správe Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorú čítal premiér Fico, znovu zasadlo poslanecké grémium, ktoré rozhodovalo o tom, či bude rozprava k vysloveniu nedôvery vláde pokračovať v riadnom režime.

V pléne potom vystúpili poslanci s faktickými poznámkami k správe SIS, ktorú predniesol Fico a po ukončení diskusie sa očakávalo, že minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) prednesie druhú časť utajenej správy. Následne sa opäť zišlo parlamentné grémium, ktoré rozhodlo, že schôdza bude aj naďalej pokračovať v utajenom režime.

Opozícia na protest odišla zo sály

Šimečka okolo štvrtej hodiny popoludní pred rokovacou sálou novinárom povedal, že opozícia sa už ďalej nebude zúčastňovať na schôdzi.

„To čo sa stalo je, že vládna koalícia na čele s premiérom zmarili túto schôdzu, lebo nechcú, aby tieto argumenty zneli verejne,“ povedal a doplnil, že sa nikdy nič v histórii takého nestalo a odmietajú sa zúčastňovať na tejto fraške.

„To je taká fraška, to je na úrovni dlažobných kociek. Naozaj, konšpirácie, bludy. Na tom (správa SIS, pozn. SITA) nie je nič tajné, nech to rovno zverejnia,“ vyjadril sa a doplnil, že ide o bežne dohľadateľné informácie, ktoré boli zneužité na zmarenie schôdze.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Šimečka doplnil, že spolu s opozičnými kolegami zvolajú novú mimoriadnu schôdzu k vysloveniu nedôvery vlády, na ktorú začali zbierať podpisy. „Ak to opäť zmaria, alebo to neotvoria, to je už ich zodpovednosť. Je našou povinnosťou pred voličmi, aby sme túto schôdzu znovu zvolali,“ uviedol.

Podľa vyjadrenia opozičných zástupcov utajený režim podkopáva demokratické princípy a verejnú kontrolu nad vládnymi rozhodnutiami. Opozícia preto trvá na prerokovaní súčasných otázok s verejným prístupom, aby bola zabezpečená transparentnosť a dôveryhodnosť zákonodarného procesu.

To, že rozprava v tom čase neprebiehala, keďže opoziční poslanci a všetci navrhovatelia odišli zo sály, pre agentúru SITA potvrdila aj poslankyňa Mária Kolíková (SaS). „Odišli na protest tomu, že celá rozprava mala prebiehať v utajenom režime, takto to predsa nejde, ohľadom návrhu na vyslovenie nedôvery vláde,“ myslí si.

Mikloško hovorí o štýle Štb

Poslanec Igor Matovič pri stretnutí s novinármi zdôraznil, že obsah správy nesmie byť podľa zákona zverejnený. „Avšak ak poviem, že tie bludy, čo tam natáral Fico, sú nádherným príkladom toho, že tí psychiatri sa ozvali,“ uviedol predseda hnutia Slovensko.

Poslanec František Mikloško z Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) vyjadril po vypočutí utajovanej správy sklamanie nad jej štýlom a obsahom. Podľa neho, aj keď obsah nemôže byť zverejnený, pripomína praktiky ŠTB a komunistov počas 46-ročného boja proti veriacim v bývalom Československu.

„Pripomínal mi štýl ŠTB a komunistov počas 46-ročného boja a likvidácie veriacich v bývalom Československu. My ako veriaci sme boli utlačovaní a podozrievaní,“ uviedol Mikloško a dodal, že v roku 1989 boli pripravené zoznamy ľudí, ktorí mali byť pozatváraní, pričom on sám figuroval na jednom z nich.

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling po vypočutí správy SIS ostro kritizoval Fica. Podľa Gröhlinga je „šokujúco smiešne“, že premiér prišiel s takouto správou. „Verejnosť by nechápala, čo sa tu preberalo. Tú správu by som prirovnal k práci 15-ročného študenta,“ uviedol líder liberálov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Gröhling pokračoval kritikou vlády a jej zámerov, pričom vyjadril presvedčenie, že premiér Fico a jeho kabinet nechcú, aby verejnosť mala prístup k informáciám. „Ich problémy len prekrývajú hlúposťami, ako je aj táto správa. A ak takýmto spôsobom funguje SIS, tak táto krajina má veľký problém,“ dodal líder SaS.

Podľa Gröhlinga sa vláda bojí verejnosti, protestov a prejavu celej spoločnosti. „Ja pôjdem na všetky protesty, mne nezakážu, aby som hovoril všetkým ľuďom, ako sa tu zle a ťažko žije,“ zdôraznil.

Rozhodnutie o pokračovaní v rozprave v neverejnom a utajenom režime kritizoval aj poslanec Alojz Hlina (SaS) a utorok označil za „čierny deň parlamentu“. „Obmedzila sa rozprava o odvolaní vlády na 12 hodín, a to ešte v neverejnom režime. Nech si každý na to urobí svoj názor,“ reagoval na situáciu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Poslanec Ján Podmanický (Smer-SD) k utajenému režimu uviedol, že všetky podstatné informácie zazneli už v úvode pri prednese návrhu a tie ďalšie vystúpenia by boli len recykláciou Šimečkových slov.

„Každopádne, diskusia o tom, že rozprava bude v utajenom režime, bude prvýkrát, je aj skutočnosť, že aj atentát na premiéra bol prvýkrát,“ uviedol.

Podľa neho tým, že to bude v utajenom režime tak poslanci môžu v pokoji všetky informácie prebrať a zvážiť. A potom sa ukáže, či bolo opodstatnené rokovanie v utajenom režime. V tejto chvíli si myslím, že je to opodstatnené a nejde tu o žiadne obmedzenie demokracie.

Návrh na vyslovenie nedôvery vláde opozícia zdôvodňuje tým,

… že vláda sa spreneverila svojmu sľubu plniť si povinnosti v záujme občanov Slovenskej republiky. Kritizuje schválenú novelu Trestného zákona, ako aj spochybňovanie zahraničnopolitickej orientácie Slovenska.

Vláda podľa opozičných poslancov rozkladá štátne inštitúcie, likviduje či prenasleduje odborných nominantov, osobitne v rezortoch vnútra, kultúry, životného prostredia, zahraničných vecí a spravodlivosti. „Smršť odbornej nekompetentnosti a oligarchického presadzovania záujmov tejto vlády rozkladá funkčnú Slovenskú republiku,“ tvrdia.

Vláda podľa nich od začiatku výkonu svojho mandátu ukazuje, že sa vie postarať o svoje vlastné záujmy – osobitne zabezpečiť amnestiu svojim ľuďom a nechať ich uniknúť pred spravodlivosťou. Pripomínajú, že schválená novela Trestného zákona ovplyvnila prebiehajúce trestné konania nominantov blízkych tejto vláde týkajúce sa podozrenia z korupcie, a to vrátane podpredsedov parlamentu Petra Žigu a Tibora Gašpara.

„Vláda rúca dôveru ľudí v právny štát aj tým, že bezprecedentne prepúšťa právoplatne odsúdeného bývalého šéfa špeciálnej prokuratúry Dušana Kováčika na slobodu,“ uviedli. Kritizujú tiež zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a osobitných zložiek Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Opozícia vyjadruje nesúhlas s tým, že kroky vlády, jej vyhlásenia a netransparentné návštevy hrubo spochybňujú zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska a z našej krajiny vytvárajú nestabilného, nedôveryhodného partnera, pričom vrhajú Slovensko do medzinárodnej izolácie.

„Hrubé klamstvá premiéra a ostatných členov vlády manipulujú s verejnou mienkou občanov SR. Vláda svoju moc neskryte zneužíva na presadzovanie len svojich záujmov a zneužívaním štátnych inštitúcií, vrátane Slovenskej informačnej služby, umožňuje šírenie lživej ruskej propagandy, ktorou oslavuje suverenitu, a Slovensko robí krehkou, zraniteľnou krajinou vydanou napospas cudzích mocností, osobitne v oblasti kybernetického priestoru,“ píše sa v zdôvodnení návrhu na vyslovenie nedôvery vláde.

Premiér podľa poslancov hrubo klamal a zavádzal vo viacerých vyjadreniach týkajúcich sa zastavenia tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. Plyn od 1. januára 2025 netečie, pretože k 31. decembru 2024 bola riadne ukončená päťročná zmluva na jeho prepravu cez ukrajinské územie, čo vláda vedela vopred. Za klamstvo tiež označili jeho vyjadrenie, že Slovensko príde o 500 miliónov eur z poplatkov za prepravu plynu.

Vláda Roberta Fica tiež podľa opozície zlikvidovala funkčnú a dôveryhodnú verejnoprávnu televíziu a rozhlas, a dodnes nie je zvolený jej štatutár ani správna rada. Položila na kolená ochranu umeleckých diel v Slovenskej národnej galérii, destabilizovala Policajný zbor a v rámci nekompetentnej konsolidácie zaťažuje najmä rodiny s deťmi, mladé rodiny a jednoosobové domácnosti. Rastú ceny potravín a bývania, ceny energií na Slovensku neklesli napriek tomu, že na svetových trhoch masívne klesli. Ľudia na Slovensku zaplatia za rovnaký nákup potravín o 40 percent viac ako v Poľsku.

Vláda podľa opozície podviedla občanov v otázke zachovania sociálneho štandardu. Rodiny s deťmi okradla o stámilióny eur cez výrazne nižšie daňové bonusy na deti, a starobných dôchodcov cez zrušený rodičovský dôchodok. Poslanci poukazujú aj na dlhodobo zlú a neriešenú situáciu v zdravotníctve, ktorá vyústila do hromadných výpovedí lekárov. Pripomínajú tiež krízu v rámci koalície. „Rezignácia predsedu vlády SR vládnuť má za následok aj krízu a postupný rozpad vládnej koalície, výsledkom čoho je neschopnosť zabezpečiť uznášaniaschopnosť Národnej rady SR, zvoliť predsedu Národnej rady ako jedného z najvyšších ústavných činiteľov a v konečnom dôsledku aj schvaľovať návrhy zákonov,“ dodali.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas-SDKDH Kresťanskodemokratické hnutieMatovičovo hnutie SlovenskoNR SR Národná rada Slovenskej republikyProgresívne Slovensko (PS)SaS Sloboda a SolidaritaSMER-SDSNS Slovenská národná strana