BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) – Ministrovi financií Ivanovi Miklošovi parlament napokon mandát pred víkendovými rokovaniami s kolegami z eurozóny o Grécku neupravil. Návrh skupiny poslancov iniciovaný stranou SaS totiž v piatok v pléne nestihli prerokovať kompletne a predsedovi parlamentu Richardovi Sulíkovi neprešiel ani procedurálny návrh, aby sa o návrhu hlasovalo ešte v piatok. K návrhu by sa tak mali poslanci opäť vrátiť v stredu budúci týždeň, kedy by sa o ňom malo aj hlasovať. V rámci rozpravy by mali vystúpiť ešte štyria zákonodarcovia.
V rámci piatkovej diskusie k návrhu na prijatie stanoviska Národnej rady Slovenskej republiky k postupu vlády Slovenskej republiky pri poskytnutí finančnej pomoci Helénskej republike zo zdrojov Európskeho finančného stabilizačného nástroja, ako znie oficiálny názov návrhu na zúženie mandátu ministra financií, sa v podstate len potvrdili dovtedajšie stanoviská všetkých strán.
Problémovým bodom celého materiálu je pritom definícia účasti súkromného sektora na pomoci dlhom decimovanému Grécku. Kým SaS chce ministra zaviazať, aby v Bruseli trval na odpísaní časti istiny gréckych dlhov, teda v podstate vyhlásení bankrotu krajiny, SDKÚ-DS na čele s premiérkou a ministrom financií podporujú dobrovoľnú účasť privátneho sektora. Minister Mikloš v piatok pripustil, že môže ísť iba o kupovanie času, keďže existuje veľké riziko, že Gréci aj tak dlžoby splácať nebudú vedieť. Ten čas však podľa neho treba využiť na refinancovanie bánk a konsolidačné opatrenia v ďalších ohrozených krajinách.
Minister financií Ivan Mikloš návrh poslancov SaS považuje za najhoršie z možných riešení
Znamenalo by totiž neriadený bankrot, ktorý by mohol potopiť aj ďalšie krajiny ako Španielsko či Taliansko. „Nemáme na výber z dobrých riešení. Máme na výber len zo zlých a ešte horších riešení. Každé riešenie, ktoré prijmeme, bude mať svoje náklady. Toto riešenie nie je ani najlepšie ani najlacnejšie, dokonca si myslím, že by bolo veľmi zlé a najdrahšie,“ vyhlásil v piatok v pléne Národnej rady SR.
Neriadený krach Atén by sa podľa ministra premietol aj do slovenskej ekonomiky, cez navýšenie úrokových sadzieb na financovanie štátneho dlhu.Podľa Mikloša by sa pri zvýšení úrokových sadzieb o jeden percentuálny bod predražili náklady na štátny dlh Slovenska v najbližších desiatich rokoch o 2,6 mld. eur.
Minister pripustil, že dobrovoľná účasť privátneho sektora môže znamenať iba kupovanie času
Podľa neho totiž existuje veľké riziko, že Gréci nebudú schopní dosiahnuť také úspory, aby boli schopní platiť. „S veľkou pravdepodobnosťou je to kupovanie času. Ak sa využije na to, že sa rekapitalizujú banky a prijmú sa opatrenia v krajinách, ktoré sú ohrozené, tak potom to riešenie môže byť najmenej zlé,“ povedal Mikloš a vyzval poslancov, aby návrh SaS nepodporili.
Smer návrh SaS o zúžení Miklošovho mandátu nepodporíOpozičný Smer-SD návrh poslancov SaS na zúženie mandátu ministra financií pre rokovanie o druhej pôžičke zadlženému Grécku nepodporí. Vyhlásil to v rámci rozpravy k návrhu podpredseda Smeru-SD Pavol Paška. Koalíciu obvinil, že ohrozuje slovenské postavenie v rámci Európy a tiež vytkol premiérke a ministrovi financií zmenu ich postoja voči pomoci Grécku. „Smer-SD nebude za tento návrh hlasovať a domnievame sa, že je to vaša vec. Presne na tých témach, ktoré vás teraz potápajú, ste pred voľbami získavali politické body. Najhoršie je, že neuveriteľne devastuje roky a roky budovania dobrého mena Slovenska,“ povedal.
Poslanci sú podľa Sulíka alibisti
Poslanci parlamentu sú podľa predsedu Národnej rady SR Richarda Sulíka alibisti.
Reagoval tak na fakt, že mu neprešiel procedurálny návrh, aby sa o návrhu na zúženie mandátu ministrovi financií hlasovalo už v piatok po prerokovaní tohto materiálu. Sulík chcel hlasovanie v piatok preto, aby sa o mandáte pre ministra rozhodlo ešte pred víkendovými rokovaniami v Bruseli.
„Poslanci, ktorí majú hájiť záujmy Slovenskej republiky, odmietajú v takto dôležitej veci rozhodnúť zodpovedne. Som sklamaný z toho, ako sa niektoré politické strany zachovali a som presvedčený, že rovnako sú sklamaní aj občania,“ povedal v piatok na brífingu Sulík. O návrhu na zúženie mandátu by sa tak malo hlasovať v stredu. Minister financií Ivan Mikloš by sa mal o aktuálnej situácii v Grécku s kolegami z ostatných krajín eurozóny napokon baviť už v sobotu prostredníctvom konferenčného hovoru.
Definitívne rozhodnutie eurozóny o druhej gréckej pôžičke by tak zrejme malo podľa Sulíka padnúť až budúci týždeň. Existuje tak možnosť, že slovenský parlament bude napokon aj tak o mandáte pre Mikloša hlasovať ešte pred rozhodnutím o druhej gréckej pôžičke. „Potom sa vyfarbia poslanci,“ komentoval túto situáciu Sulík.
Predseda koaličnej SaS však stále tvrdí, že krach Grécka je jedinou správnou cestou a akékoľvek predlžovanie agónie v Grécku povedie k ešte väčším škodám.Tvrdí, že euro je dobrý projekt, treba však dodržiavať pravidlá. „Vstup do eurozóny bol správny a aj celkovo verím myšlienke spoločnej Európy. Ale nie za tej situácie, že sa nedodržujú podmienky, ktoré boli stanovené. Grécko nikdy nedodržalo maastrichtské kritériá,“ konštatoval počas svojho vystúpenia v rozprave k návrhu. Podľa neho okrem toho nikto nepreukázal, že Grécko bude druhú pôžičku schopné splácať. „Garantujem vám, že nikto z vás by neposlal svoje vlastné peniaze za týchto podmienok do Grécka. Nerozumiem, prečo sa máme nezodpovedne postaviť k peniazom daňových poplatníkov,“ dodal Sulík.
K téme postoja Slovenska voči Grécku sa nepriamo v piatok v parlamente vyjadril aj guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch, ktorý vystúpil ešte predtým pri prerokúvaní analýzy efektívnosti fungovania centrálnej banky. Poslancov vyzval ku konsenzuálnemu hlasovaniu v dôležitých otázkach týkajúcich sa Slovenska v domácom ale aj externom prostredí. „Aby nám bolo jasné, že sme členmi nejakého klubu a mali by sme sa správať ako členovia toho klubu, a nie to brať ako jednosmernú cestu, že berieme dotácie, ale keď klub niečo potrebuje, tak sa nás to netýka,“ povedal Makúch.
Poslanci parlamentu by o návrhu na prijatie stanoviska Národnej rady Slovenskej republiky k postupu vlády Slovenskej republiky pri poskytnutí finančnej pomoci Helénskej republike zo zdrojov Európskeho finančného stabilizačného nástroja, ako znie oficiálny názov návrhu za zúženie mandátu ministra financií, mali rokovať v piatok do 15:00. Následne by rokovanie malo byť prerušené do stredy budúceho týždňa. Poslanci pritom v piatok zamietli procedurálny návrh predsedu parlamentu Richarda Sulíka (SaS), aby sa o návrhu hlasovalo už v piatok po jeho prerokovaní.
Poslanci by v piatok mali zároveň odhlasovať zmeny v novele zákona o cestnej premávke, v ktorej sa zvyšujú sankcie pre šoférov, ktorí si doprajú alkohol aj za volantom. Nové znenie tiež umožní, aby autá šoférovali aj sedemnásťroční vodiči. Koaliční politici však nie sú zajedno v tom, či kamiónom nad 12 ton plošne zakázať jazdenie po cestách druhej a tretej triedy.