>>> Výstrahy vydané na pondelok 15. júla
Meteorológovia zmenili výstrahy a pridali oranžové okresy, hrozia aj búrky s krúpami
Výstrahy prvého a druhého stupňa pred vysokými teplotami sú vydané aj na nedeľu, Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe varuje aj pred búrkami.
Výstrahy pred vysokým teplotami
Oranžová výstraha druhého stupňa je vydaná pre okresy Lučenec, Revúca, Rimavská Sobota, Michalovce, Rožňava, Sobrance a Trebišov. Meteorológovia v týchto častiach Slovenska očakávajú maximálnu teplotu 35 stupňov Celzia.
Festival Pohoda bol predčasne ukončený, dve ženy sú zranené vážnejšie a je začaté trestné stíhanie (video+foto)
V žltých okresoch môže teplota v nedeľu popoludní ojedinele dosiahnuť 33 až 34 stupňov Celzia a varovanie prvého stupňa je vydaná v okresoch Banská Štiavnica, Detva, Krupina, Poltár, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Gelnica, Košice mesto, Košice okolie, Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky, Zlaté Moravce, Šaľa, Dunajská Streda, Galanta, Humenné, Prešov a Vranov nad Topľou.
„Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ upozorňuje SHMÚ.
Varovanie prvého stupňa pred búrkami
Časť Slovenska opäť potrápia aj búrky, výstraha prvého stupňa platí od 12:00 až do polnoci v Košickom aj Prešovskom kraji a tiež v okresoch Brezno, Revúca, Rimavská Sobota a Liptovský Mikuláš.
Vyrezávali sme diery do stanu a vyťahovali ľudí, na ďalšieho spadlo pri vchode lešenie. Svedkovia opísali, čo sa dialo na festivale Pohoda (video+foto)
Meteorológovia upozorňujú, že ojedinele sa môžu vyskytnúť búrky spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 mm v priebehu 30 minút, s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.
Do apokalypsy ostávalo päť minút, tvrdila česká herečka. Dalo sa situácii na festivale Pohoda predísť? (video+foto)
„Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov. Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch (lámanie konárov stromov, pád slabších stromov, menšie škody na strechách budov a pod.),“ uvádza SHMÚ.