Mesačne na Slovensku zbankrotujú stovky ľudí. Vyplýva to zo štatistík Centra právnej pomoci v rámci inštitútu osobného bankrotu. Ľudia sa takýmto spôsobom môžu zbaviť svojich dlhov od roku 2017, kedy inštitút zaviedla predchodkyňa súčasného ministra spravodlivosti Gábora Gála Lucia Žitňanská.
Za prvých deväť mesiacov priznali nárok na konkurz až 11 879 ľuďom. Splátkový kalendár bol odobrený v 110 prípadoch.
Potrebné informácie
Zo štatistík Centra právnej pomoci tiež vyplýva, že najčastejšie ľudia žiadajú o právne poradenstvo telefonicky, najmenej elektronicky cez e-mail. Pribúda tiež počet osobných stretnutí.
Počet osobných bankrotov na Slovensku stále rastie, medzi dlžníkmi sa nájdu aj podvodníci
Dlžníci môžu kontaktovať príslušnú kanceláriu CPP podľa miesta trvalého bydliska. Pri osobnej konzultácii následne zamestnanci centra následne poskytnú ľuďom potrebné informácie, pomôžu vyplniť formulár žiadosti, ktorého súčasťou sú aj prílohy.
Formu osobnej konzultácie využilo za prvých deväť mesiacov tohto kalendárneho roka až 30 394 ľudí, formu telefonickej konzultácie využilo 54 344 osôb a elektronicky žiadalo informácie 3 544 ľudí.
Dve možnosti riešenia
Inštitút osobného bankrotu bol zavedený v marci 2017 a ľudom ponúka nové dve možnosti, ktorými sa môžu zbaviť starých dlhov. Dlhov sa môže po novom dlžník zbaviť pomocou jednej z dvoch alternatív – konkurzom alebo cez splátkový kalendár.
Štúdia vypracovaná pre GLOBSEC: Bratislava prichádza o 80 miliónov EUR ročne
Pri konkurze odovzdá na speňaženie majetok a súd následne rozhodne o oddlžení. V prípade splátkového kalendára si dlžník ponechá časť majetku, ale v stanovenom období vypláca sumu, ktorú určí súd.
Osobný bankrot je zákonom upravený proces, ktorým sa fyzická osoba podnikateľ alebo fyzická osoba nepodnikateľ môže zbaviť svojich dlhov. Inštitút využili tisíce ľudí už bezprostredne po jeho zavedení v marci roka 2017.