V Číne sprístupnili unikátnu vilu, ktorá vznikla len za pomoci 3D tlačiarne. Rozľahlé sídlo s rozlohou 1100 metrov štvorcových sa stalo prvou stavbou takýchto rozmerov, ktoré boli „vytlačené“ na modernej tlačiarni. V priemyselnom parku vo východočínskej provincii Ťiang-su vilu doplnil aj výškový dom s piatimi poschodiami, ktorý vznikol rovnakou technológiou.
Desať domov za 24 hodín
Za stavbou oboch projektov stojí čínska spoločnosť WinSun, ktorá sa návrhu 3D tlačiarní venuje už vyše 13 rokov. Uplynulý rok spoločnosť vzbudila pozornosť na celom svete, keď na gigantickej 3D tlačiarni „vytlačila“ desať kompletných rodinných domov v priebehu necelých 24 hodín. Stavba jedného ekologického domu, ktorý vznikol zo zmesi konštrukčného odpadu a cementu, pritom vyšla len na 3600 eur. Rýchloschnúci materiál zabezpečil rýchle zaobchádzanie a pri stavbe nevznikol žiaden odpad.
„Dokážeme vytlačiť budovy podľa akéhokoľvek dizajnu, aký nám zákazník prinesie. Je to rýchle a lacné,“ uviedol vtedy majiteľ spoločnosti WinSun Ma Yihe a necelý rok na to dokázal, že neišlo len o prázdne slová.
Rýchlo, lacno, zodpovedne
Majestátna vila, ktorej stavba vyšla len na 140-tisíc eur, bola navrhnutá pre americkú realitnú spoločnosť Tomson Group. Prototyp vzbudil obrovskú pozornosť – za necelý týždeň si rovnakú stavbu objednalo už desať záujemcov.
„Obidve stavby spĺňajú relevantné národné štandardy. Sú bezpečné, spoľahlivé a sú dobrým príkladom súladu architektúry a estetiky,“ uviedol inžinier Ma Rongquan.
Časti oboch budov boli vytlačené na tlačiarni s rozmermi 10 x 6,6 metra. Steny z tlačiarne vychádzajú duté, následne sa plnia izolačným materiálom a odvezú na miesto stavby, kde ich doplní oceľová výstuž. Domy z 3D tlačiarne sú podľa spoločnosti WinSun výhodné z viacerých hľadísk – šetria čas (konštrukčná doba je o 50 až 70 percent kratšia), nezaťažujú životné prostredie (vzniká pri nich o 30 až 60 percent menej odpadu) a aj vďaka zjednodušenej technológii šetria náklady na pracovnú silu – a to o 50 až 80 percent.
„Na získanie prírodného kameňa potrebujeme zamestnať baníkov, vykopať bloky kameňa a rozpíliť ich na kusy, čo zaťažuje životné prostredie. S 3D tlačou však recyklujeme zvyšky na použiteľný materiál,“ uviedol Yihe, ktorého firma s rozlohou 10-tisíc metrov štvorcových bola celá postavená za použitia 3D tlače.
Yihe dúfa, že jeho tlačiareň sa v budúcnosti využije aj na stavbu mrakodrapov a mostov.
www.shanghaiist.com