BUDAPEŠŤ 1. januára (WEBNOVINY) – Novoročnou oslavou v budapeštianskom Parku milénia sa začalo šesťmesačné predsedníctvo Maďarska v Európskej únii. Oslava sa začala v piatok a pokračovala až do sobotňajších ranných hodín. Maďarský prezident Pal Schmitt vystúpil s novoročným príhovorom prenášaným na obrovskej obrazovke umiestnenej na námestí. Mottom maďarského predsedníctva je podľa Bálinta Ódora, ktorý na maďarskom ministerstve zahraničia zodpovedá za európske otázky, „silná Európa“. Maďarsko formálne prevezme predsedníctvo v EÚ od Belgicka 6. januára. Nasledujúci deň sa uskutoční spoločné zasadnutie Európskej komisie a maďarskej vlády.
Maďarské predsedníctvo v Európskej únii bude mať štyri priority. Minister zahraničných vecí János Martonyi ako jednu z kľúčových úloh vyzdvihol hľadanie celoeurópskeho východiska z pretrvávajúcej ekonomickej krízy. Martonyi predstavil priority Budapešti 20. decembra na tlačovej konferencii v Bruseli. Prvým prioritným okruhom bude hospodársky rast, vytváranie pracovných miest a sociálna inklúzia. Ako druhú prioritu Martonyi menoval budovanie silnejšej Európy prostredníctvom spoločných politík, za ktorou nasleduje priblíženie EÚ k svojim občanom. Budapešť sa tiež bude prednostne venovať „zodpovednému rozširovaniu“ a „globálnym výzvam“, cituje ministra tlačová agentúra MTI. Maďarské priority sú podľa Martonyiho zosúladené s prioritami predošlých dvoch predsedníckych krajín – Španielska a Belgicka.
Prednostné okruhy maďarského predsedníctva v decembri predstavil aj štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Gergely Prőhle. Za hlavné oblasti označil rozširovanie EÚ, stratégiu pre dunajský región, energetickú bezpečnosť a integráciu európskych Rómov. Minister zahraničia v súvislosti s predsedníctvom vyzval na prijatie európskej legislatívy, ktorá uľahčí ekonomickú koordináciu medzi jednotlivými členskými štátmi. Vyzdvihol pritom dôležitosť spoločných politík, akými sú poľnohospodárska a kohézna politika. Maďarsko taktiež očakáva, že sa podarí zavŕšiť prístupové rokovania s Chorvátskom a začleniť Rumunsko a Bulharsko do schengenského priestoru.
SITA/MTI