BRATISLAVA 18. marca (WEBNOVINY) – Opozičný Most-Híd v utorok vystúpil z Ľudovej platformy, ktorá týmto skončila. Ľudovú platformu založili KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS 17. novembra 2012 ako stredopravú alternatívu Smeru-SD.
„Ľudová platforma doteraz fungovala ad-hoc s rôznymi nedostatkami. Dá sa povedať, že aj v týchto prezidentských voľbách Ľudová platforma nenaplnila očakávania občanov, ale ani očakávania aktérov, to znamená troch strán,“ povedal v utorok líder strany Most-Híd Béla Bugár. „Ľudia už neveria tomu, že Ľudová platforma môže byť alternatívou voči Smeru-SD,“ dodal Bugár. Aj preto sa Most-Híd rozhodol z platformy vystúpiť.
Pavol Frešo má výhrady voči prezidentskej kampani KDH
„Ja som hovoril, že tento výraz je už ďalej zbytočné používať. A to hlavne z toho dôvodu, že sa KDH a ich prezidentský kandidát zapojili do predvolebnej kampane Roberta Fica,“ reagoval predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo. Skonštatoval tiež, že KDH a čiastočne aj Most-Híd už porušili dohodu, podľa ktorej mala byť Ľudová platforma alternatívou voči Smeru-SD.
„Samozrejme, že spolupracujme so všetkými stredopravými stranami, ale musí sa uskutočniť debata, kto je ochotný tvoriť alternatívu voči Smeru a kto sa bude ponúkať do skrytej alebo otvorenej koalície so Smerom,“ povedal Frešo. „Myslím si, že to ukážu najbližšie dni a týždne,“ uzavrel.
Platforma je dobrovoľným zoskupením, tvrdí Pavol Hrušovský
Predseda KDH Pavol Hrušovský reagoval tým, že platforma je dobrovoľným zoskupením. „Tak, ako dobrovoľne vznikla, tak tento dobrovoľný zväzok môže možno na nejaký čas prestať s takouto inštitucionálnou spoluprácou,“ skonštatoval. Dodal však, že vidí viacero dôvodov, prečo by tieto strany mohli spolupracovať vo vytváraní pravicovej alternatívy voči sociálnodemokratickej politike.
Most-Híd sa teraz chce sústrediť na budovanie novej občianskej vízie krajiny, na ktorej začali pracovať s názvom Vízia 2016, spolupracovať na nej chce aj s mimovládnymi organizáciami a nečlenmi strany. „Myslím si, že treba budovať niečo iné, kde občan bude v strede záujmu politických strán,“ vysvetlil Bugár.
Odbornú spoluprácu v parlamente alebo pri riešení konkrétnych problémov so stranami KDH a SDKÚ-DS Most-Híd nevylučuje. Bugár to považuje za prirodzené, keďže opozícia by mala medzi sebou spolupracovať. „Aj ako opozičné strany budeme medzi sebou spolupracovať, ale len ako strany, a nie v rámci niečoho, čo poslednú dobu nefungovalo,“ podotkol predseda Mosta-Híd.