ĽPR: Rómom zakazujú najmä vstup do reštaurácii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rómovia
Foto: SITA/Marián Angelovič

BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) – Na združenie Ľudia proti rasizmu sa od začiatku roka so žiadosťou o bezplatnú právnu pomoc obrátili približne tri desiatky ľudí. Združenie pomáhalo rôznymi spôsobmi. Klientom vypracúvalo potrebné podanie alebo oslovovalo príslušné štátne orgány – políciu, školskú inšpekciu, úrad pre ochranu osobných údajov a podobne. Okrem týchto prípadov organizácia bežne poskytuje právne poradenstvo, či už obetiam rasizmu a diskriminácie, alebo aj študentom a širokej verejnosti, ktorú táto problematika zaujíma. „V prevažnej miere riešime prípady, v ktorých je napríklad Rómom odopretý vstup do reštaurácií či podobných zariadení, pričom v našich prípadoch šlo o Rómov, ktorí boli dokonca vysokoškolsky vzdelaní a majiteľ s nimi nemal žiadnu predošlú negatívnu skúsenosť,“ povedala agentúre SITA predsedníčka a právnička združenia ĽPR Irena Bihariová. Mimovládka dostáva i podnety od ľudí, ktorí zaznamenajú aktivitu neonacistických hnutí na webových portáloch, alebo boli s týmto hnutím osobne konfrontovaní.

Najmä ľudia zo slabších sociálnych vrstiev, ktorí si nemôžu dovoliť právnika, občas oslovia ĽPR s požiadavkou mimo kompetencie organizácie. Tá však pomáha len v rámci problematiky diskriminácie a zločinov z nenávisti. Najväčšie nedorozumenia vznikajú pri posúdení motívu pri trestných činoch. ĽPR často čelia obvineniam laickej verejnosti z toho, že obhajujú len Rómov a neriešia prípady, kedy Rómovia páchajú kriminalitu na Nerómoch. „Pre nás je irelevantné, akej národnosti je obeť či páchateľ. Podmienka, ktorá musí byť splnená je tá, že páchateľ sa dopustil protiprávneho konania výlučne preto, že obeť bola inej rasy, národnosti či etnicity,“ vysvetlila Bihariová. Podľa nej by organizácia s rovnakou starostlivosťou riešila i trestný čin, ktorý by práve s touto motiváciou spáchal Róm. „Zatiaľ nás však zvyknú ľudia upozorňovať len na také prípady, kedy sa príslušník rómskej menšiny dopustil či už krádeže alebo lúpeže a s tým spojeného násilia, avšak nie preto, že obeť bola „biela“, ale preto, že u nej predpokladal majetkové hodnoty, ktorých sa chcel protiprávne zmocniť,“ konštatuje Bihariová. Laická verejnosť ťažko rozlišuje rasovo motivovanú kriminalitu od ekonomickej, čo vyvoláva zbytočné nedorozumenia a útoky na združenie.

Klienti sa väčšinou ozývajú prostredníctvom e-mailu pomoc@rasizmus.sk, združenie kontaktujú aj cez telefonickú linku 02/16 356. Ľudia proti rasizmu odporúčajú skôr e-mailový kontakt, prostredníctvom elektronickej pošty môžu klientovi podrobnejšie rozpísať postupnosť krokov. Pomoc organizácie najviac brzdí fakt, že nedisponuje voľnými financiami. Potrebuje ich na zaplatenie cesty za klientmi, ktorých chce pripraviť na výpoveď pred súdom i na náklady spojené s fotokópiami spisov, ktoré nutne potrebuje na bližšie oboznámenie sa s prípadmi. Významnou položkou sú poštovné a administratívne náklady. Z tohto dôvodu ĽPR právne zastupujú klientov len vo výnimočných a vážnych situáciách ako je vražda, zabitie alebo ublíženie na zdraví. „Tento rok sme vzali len jeden prípad, kedy organizácia ĽPR prijala plnomocenstvo za klienta a bude sa osobne zúčastňovať na úkonoch vo veci,“ uviedla Bihariová. V ostatných prípadoch je organizácia nútená obmedziť sa len na presnú navigáciu klienta, ako má vo svojej veci postupovať. Bezplatné právne rady od ĽPR pomáhajú klientom ušetriť peniaze, u advokáta by za ne zaplatili.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať