Oficiálny názov: Rumunsko
Hlavné mesto: Bukurešť
Počet obyvateľov: 19 942 642
Rozloha: 238 391 km²
HDP na obyvateľa: 20 355 $
Vlajka:
Kód meny: RON
Názov meny: rumunský leu
Úradný jazyk: rumunčina
na rôznych miestnych úrovniach sú úradnými jazykmi tiež maďarčina, nemčina, rómčina, ukrajinčina a srbčina
Zobraziť na mape: TU
Rumunsko sa nachádza v Juhovýchodnej Európe – politicky ide o Východnú Európu. Susedí s Maďarskom, Ukrajinou, Bulharskom, Moldavskom a Srbskom. Mapa Rumunsko to znázorní asi najlepšie.
Z veľkej časti je podobné Slovensku. Aj Rumunsko si muselo prejsť náročnou cestou premeny centrálne plánovanej ekonomiky na trhovú ekonomiku. Celý tento proces je viac-menej dokončený. Krajina je od roku 2004 členom NATO a od roku 2007 súčasťou Európskej Únie.
Rumunsko je okrem iného aj populárna dovolenková destinácia. Zatiaľ sa sem nejazdí tak často ako do susedného Bulharska, krajina však má obrovský potenciál. Dovolenka v Rumunsku ponúka rumunské pamiatky, hory a samozrejme aj pobrežie Čierneho mora.
Mamaia v Rumunsku je najväčšie letovisko na rumunských brehoch Čierneho mora. Rumunská Constanza je iba kúsok od tohto dovolenkového raja. Dovolenka v Rumunsku pri mori ponúka všetko, čo od Čierneho mora očakávate. Je tu lacno a príjemne. Na rozdiel od Bulharska sa tu budete cítiť predsa len o čosi exotickejšie, keďže rumunčina je románsky jazyk a pokiaľ nehovoríte po taliansky či francúzsky veľmi sa s Rumunmi nedohovoríte. Nezabudnite si preto rumunsko-slovenský slovník.
Nadlak patrí medzi slovensko-rumunské zaujímavosti. V tomto mestečku žije totiž slovenská menšina. Až polovička obyvateľov Nadlaku hovorí po slovensky. Rumunské more vyhľadávajú najmä miestni a Východoeurópania. Na rumunských plážach nájdete veľké množstvo ruských a ukrajinských turistov.
Medzi zaujímavé rumunské turistické destinácie patrí aj rumunská Oradea či rumunské Sibiu. V Rumunsku sa väčšinou do miest nechodí. Pritom Bukurešť je šieste najväčšie mesto v celej Európe.
Mnohých slovenských dovolenkárov lákajú rumunské hory. Na území Rumunska sa nachádza podstatná časť Karpát. Pokiaľ máte radi turistiku, tak v Rumunsku bude v tomto smere takmer v raji.
História Rumunska
Moderné Rumunsko vzniklo na základoch rímskej provincie Dacia. Krajina vznikla v roku 1859 po spojení viacerých miestnych politických útvarov. Nový štát získal názov Rumunsko v roku 1866 a o 11 rokov neskôr získal nezávislosť od Osmanskej ríše. Po prvej svetovej vojne, a teda po rozpade Rakúsko-Uhorska sa územie Rumunska rozšírilo o niekoľko území pôvodne pod správou Budapešti. Počas druhej svetovej vojny bolo Rumunsko spojencom Nemecka. Krajinu oslobodila a následne aj začala okupovať Červená armáda. Spod útlaku Rusov sa Rumunsko dostalo po krvavej revolúcii v roku 1989.
Ekonomika Rumunska
V súčasnosti sa majú Rumuni relatívne dobre. Najmä keď dnešnú situáciu porovnáme s tou, ktorá v krajine panovala na začiatku 90-tych rokov. Rumunsko je síce chudobnejšie ako Slovensko, krajine sa však darí omnoho lepšie ako susednému Bulharsku.
Má rozvinutý priemysel, ktorého vlajkovou loďou je automobilka Dacia, ktorá je v rukách francúzskeho výrobcu vozidiel Renault.
Oficiálnou menou Rumunska je leu.
Obyvateľstvo
89 percent obyvateľstva sú etnickí Rumuni. Najväčšiu menšinou sú Maďari, ktorí tvoria 6,5 percenta obyvateľstva. Rómska menšina tvorí 3,3 percenta obyvateľov.
Rumunská populácia sa postupne znižuje. Môže za to najmä nízka pôrodnosť a emigrácia. Najmä mladí ľudia odchádzajú do zahraničia za lepšími príležitosťami.
Náboženstvo
Rumunsko je výrazne kresťanská krajina. Až 87 percent obyvateľstva sa hlási k ortodoxnej cirkvi. Ďalších cca 7 percent sa hlási protestantizmu. Okolo 5 percent Rumunov sa katolíci. Rumunsko má aj pomerne výraznú moslimskú komunitu (v porovnaní s ďalšími postkomunistickými krajinami) – moslimovia tvoria okolo 2,2 percenta všetkých ľudí.