Oficiálny názov: Indonézia
Hlavné mesto: Jakarta
Počet obyvateľov: 255 461 700
Rozloha: 255 461 700 km²
HDP na obyvateľa: 11 135 $
Vlajka:
Kód meny: IDR
Názov meny: indonézska rupiah
Úradný jazyk: indonézština (úradná, štandardizovaná forma malajčiny), angličtina, holandčina, veľké množstvo miestnych jazykov, z ktorých najpočetnejšia je javánčina
Zobraziť na mape: TU
Indonézia sa nachádza v Juhovýchodnej Ázii. Krajina má iba troch pozemných susedov – Východný Timor, Papua Novú Guineu a Malajziu. Mapa Indonézie to znázorní najlepšie.
Je to súostrovie pozostávajúce z tisícov ostrovov. Keby ste ich chceli spočítať, tak by ste sa dopracovali k číslu okolo 17 tisíc. Indonézske ostrovy sú zväčša obývané. Na každom dostatočne veľkom ostrove sa nachádza nejaká rybárska dedinka.
Je to pätnásta najväčšia krajina na svete. V počte obyvateľov patrí dokonca na štvrté miesto na svete. Zároveň ide o najväčšiu moslimskú krajinu (krajinu, kde majú moslimovia väčšinu).
Indonézska ekonomika je 16. najväčšia. Ak pri porovnávaní zoberieme do úvahy aj kúpnu silu, Indonézia si polepší na ôsmu priečku.
Zároveň je významnou turistickou destináciou. Asi ťažko by ste si vedeli spomenúť na nejaké indonézske pamiatky, indonézske zaujímavosti či indonézsky cestopis.
Je to preto, lebo prakticky žiadna cestovná kancelária nemá vo svojom katalógu napísané „Dovolenka v Indonézii“. Ale takmer každá cestovka ponúkajúca exotiku má vo svojom katalógu dovolenku na Bali. A Bali je v Indonézii. Indonézske mestá, ako napríklad Jakarta, nie sú pre turistov atraktívne. Vládne v nich dopravných chaos a nič v nich dokopy nie je.
Bali je však čosi iné. Tu si naplno môžete vychutnať príjemné indonézske počasie a indonézske podnebie. Cestovanie po Indonézii ponúka aj množstvo zaujímavostí ako napríklad indonézske sopky. Správy o Indonézii, ktoré sa k nám dostanú, sú zvyčajne o nejakých katastrofách – zväčša nejaký výbuch sopky. Do Indonézie víza nie sú potrebné. Bez nich môžete v krajine zostať po dobu 90 dní.
História Indonézie
Územie súčasnej Indonézie bolo významné z pohľadu obchodu už asi od siedmeho storočia. Rôzne štátne útvary tu obchodovali s Indiou a Čínou. Miestni vládcovia a obyvateľstvo absorbovali cudzie vplyvy – budhizmus, hinduizmus a vďaka moslimským obchodníkom neskôr aj dnes dominantný islam. Európske koloniálne sily priniesli kresťanstvo. Holanďania držali Indonéziu v koloniálnom područí po takmer tri a pol storočia. Táto ich vláda bol prerušená Portugalcami, Britmi a Francúzmi.
Indonézia získala nezávislosť v roku 1945. Nasledujúce dekády boli plné nepokojov, násilia, korupcia a prírodných katastrof. Veľmi násilné boli najmä roky 1965 a 1966, kedy došlo k masovému vraždeniu priaznivcov komunistickej strany. Účelom bolo zlikvidovať túto ideológiu. Podarilo sa to. Stálo to však životy asi pol milióna ľudí.
Tieto udalosti odštartovali 30-ročné vládnutie prezidenta Suharta. Ten skončil až v roku 1998, a aj to najmä vďaka Ázijskej finančnej kríze, ktorá najviac zasiahla práve Indonéziu. V roku 1999 sa od Indonézie osamostatnil Východný Timor – po 25 ročnej okupácii.
Ekonomika Indonézie
Indonézia je relatívne chudobná krajina – hoci z pohľadu regiónu je na tom vcelku dobre. Ekonomika je stále do veľkej miery založená na poľnohospodárstve – väčšina ľudí stále pracuje na poliach.
Významným prínosom pre ekonomiku je turizmus. Ročné príjmu z neho sa pohybujú na úrovni 10 miliárd dolárov. V súčasnosti indonézska ekonomika prudko rastie, čo prejavuje najmä na zväčšovaní strednej triedy.
Obyvateľstvo
V Indonézii žije viac ako štvrť miliardy ľudí. Ročný prírastok populácie je o čosi vyšší ako dve percentá. V absolútnom vyjadrení to znamená, že každý rok v krajine pribudne päť miliónov ľudí. Indonézia tak každoročne dokáže vyprodukovať jedno malé Slovensko.
Indonézia náboženstvo
Indonézia je moslimská krajina. K tomuto náboženstvu sa hlási okolo 87 percent ľudí z nich je 99 percent sunitov). Kresťania tvoria 10 percent populácie (7 percent protestanti a 3 percentá katolíci).