Stále platí ponuka, že ak vláda ustúpi od svojich zámerov zrušiť alebo oslabiť fungovanie Úradu špeciálnej prokuratúry a jeho prokurátorov, Daniel Lipšic sa vzdá funkcie špeciálneho prokurátora.
Poďakoval verejnosti za podporu
Napísal to na sociálnej sieti, pričom zároveň poďakoval verejnosti za podporu. Lipšic pritom svoju rezignáciu ponúkol už predtým, ako vláda schválila zrušenie ÚŠP.
Fico: Úrad Špeciálnej prokuratúry sa nedá opraviť, sú tam desiatky podobných ako Lipšic
„Zachovanie tejto výnimočnej inštitúcie musí byť vždy dôležitejšie, ako akákoľvek funkcia. Boj proti organizovanému zločinu a korupcii nie je a nesmie byť založený na jednej osobe,“ vyhlásil Lipšic.
Zároveň doplnil, že prokurátori ÚŠP sú každý deň v prvej línii boja proti najzávažnejšiemu zločinu. „Vďaka ich práci je Slovensko bezpečnejšou a spravodlivejšou krajinou,“ dodal špeciálny prokurátor.
Systémová zaujatosť
Podľa ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD) je dôvodom zrušenia ÚŠP fakt, že sa stal systémovo zaujatým a len personálne zmeny by túto situáciu neriešili.
Prokurátori ÚŠP reagujú na výroky dekana právnickej fakulty Burdu, vraj sú to len absurdné a nepodložené obvinenia
„Systémová zaujatosť je právny pojem, ktorý znamená, že ak je zaujatý vrcholný predstaviteľ nejakej inštitúcie, tak jeho podriadení, aj keby sa on vylúčil z rozhodovania, sú takisto zaujatí, lebo majú tendenciu rozhodovať v prospech svojho nadriadeného tak, aby bol spokojný,“ uviedol Susko