Chceme vytvoriť podmienky na to, aby mafia mala priestor? Pýta sa exministerka Kolíková. Zrušenie špeciálnej prokuratúry odmieta (rozhovor)

Bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SASKA).
Bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS). Foto: SITA.
Tento článok pre vás načítala AI.

Progresívne Slovensko prišlo s vyhlásením, že premiér Robert Fico údajne plánuje oslabiť Úrad špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu, o čom mal informovať už aj Európsku komisiu. Či je reálna obava útoku na právny štát sme sa v rozhovore pýtali poslankyne Národnej rady SR a bývalej ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (SaS).

Korupcia a mafia sa vie organizovať

Kolíková je zdesená zo správ o údajnom zásahu do fungovania špeciálnej prokuratúry a trestného súdu, ktoré považuje za dôležité inštitúcie pre boj s korupciou, mafiou a organizovaným zločinom.

„Možno niekto má predstavu, že už tu nevidí tých hrubokrkých mafiánov, ale korupcia a mafia sa vie organizovať aj pri vysokých štátnych úradníkoch alebo politických činiteľoch,“ hovorí exministerka.

Veľmi rázne zmeny

„Dnes naozaj čelíme vážnej korupcii na Slovensku a ak chceme tieto inštitúcie oklieštiť, nebodaj zrušiť, tak to znamená, že sme rezignovali na boj s mafiou a korupciou,“ prízvukovala Kolíková. „Koná sa útok na nás všetkých a našu bezpečnosť. Mali by sme všetci spozornieť,“ varovala.

Podľa Kolíkovej takéto návrhy by mali byť verejnosti prístupné, osobitne odbornej verejnosti, a mala by o nich prebiehať veľká diskusia. „To, že sa to robí takýmto spôsobom, je zrejmé, že sa tu očakáva asi ´rýchly ťah na bránku´ do parlamentu – skrátené legislatívne konanie a veľmi rázna zmena, čo sa týka chodu týchto inštitúcií,“ zhodnotila bývalá ministerka spravodlivosti.

Celý rozhovor s Máriou Kolíkovou si pozrite vo videu

V rozhovore s exministerkou Máriou Kolíkovou sa ďalej dozviete:

  • Ako vidí osud špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica
  • Ako hodnotí, že minister vnútra Matúš Šutaj Eštok ostáva vo funkcii
  • Prečo vidí problém v odvolaní bývalého policajného prezidenta Štefana Hamrana
  • Či využívajú niektorí status chráneného oznamovateľa na zabetónovanie sa vo funkciách
  • Či vláda Robert Fica bude tlačiť na otvorenie takých prípadov ako smrť advokáta Krivočenka či generála Lučanského

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicMária KolíkováRobert Fico
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRŠpecializovaný trestný súd SRÚŠP Úrad špeciálnej prokuratúry