Advokát Daniel Lipšic podľa Nadácie Zastavme korupciu nie je schopný presvedčiť dostatočnú časť verejnosti o svojej nestrannosti, či už voči bývalým politickým kolegom, alebo klientom. V čase nízkej dôvery verejnosti v spravodlivosť na Slovensku by bolo jeho zvolenie v konkurencii ďalších troch kvalitných kandidátov nešťastným krokom.
Nadácia Zastavme korupciu tak reaguje na verejné vypočúvanie kandidátov na špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a Petra Kysela pred členmi Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR. Nadácia však skonštatovala, že obaja kandidáti preukázali odborné kvality. Informovali o tom na sociálnej sieti.
Kysel tvrdo pomenoval nekompetentnosť bývalých šéfov
„Čiastočne sa zhodujú aj ich vízie zmien na špeciálnej prokuratúre, ktorá dozoruje vyšetrovanie najzávažnejších trestných činov. Kandidát Peter Kysel má ako dlhoročný prokurátor jasný prehľad o tom, ako Úrad špeciálnej prokuratúry momentálne funguje a kde sú jeho nedostatky. Pozitívne hodnotíme aj jeho kariérne výsledky a schopnosť priznať pochybenie,“ dodala Nadáca Zastavme korupciu.
Vypočúvanie kandidátov na špeciálneho prokurátora: O funkciu sa uchádzajú Lipšic, Šanta, Špirko a Kysel (foto)
Peter Kysel a Daniel Lipšic prejavili vysokú odbornú úroveň. Ich výkony tak zhodnotila mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) na sociálnej sieti. Organizácia tiež ocenila, že hoci o Lipšicovi médiá hovoria ako o vládnom kandidátovi, na vypočutí mu položili ťažké otázky nielen opoziční poslanci.
Najsilnejším momentom prokurátora Kysela bolo podľa TIS hodnotenie jeho bývalého šéfa Dušana Kováčika a bývalých generálnych prokurátorov Dobroslava Trnku a Jaromíra Čižnára. „Nik z prokurátorov nedokázal doteraz verejne tak tvrdo pomenovať nekompetentnosť, alibizmus a zlyhania svojich bývalých šéfov. Kysel vedel dobre vysvetliť aj svoje dozorovanie kauzy Lučanský a spol a tiež zámery so stíhaním extrémizmu na úrade,“ pokračovala organizácia. Doplnila, že tradične slabým miestom všetkých kandidujúcich prokurátorov vrátane Kysela je ich nedostatok vzbury voči dlhodobo trvajúcej situácii na prokuratúre. Podla mimovládky chýbal Kyselovi aj systémovejší pohľad na inštitúciu, „aby sa v nej zneužitie moci už nemohlo zopakovať“.
Lipšica nevyviedol z miery ani Blaha
„Lipšic je dlhodobo jedným z najlepších rečníkov medzi politikmi či advokátmi, čo dnes potvrdil. To je veľmi užitočná vlastnosť aj pre prokurátorov. Z miery ho nevyviedli ani podpásové útoky poslanca Blahu (poslanec NR SR za Smer-SD Ľuboš Blaha, pozn. SITA). Na mnohé špekulácie vedel fakticky veľmi dobre odpovedať,“ opísala organizácia dnešné vypočutie.
Lipšic bol podľa TIS analytickejší a mal viac postrehov a riešení, ako vylepšiť prácu prokuratúry. Mimovládku však prekvapilo, že podobne ako Kysel ani Lipšic nevidel ako dôležitý recept na zneužitie moci zvýšenú verejnú kontrolu inštitúcie. „Lipšic bol tiež ochotný povedať, že na špeciálnej prokuratúre sú aj slabí prokurátori, čím naznačil oproti Kyselovi ochotu ráznejšie vystupovať proti nekvalite či nečinnosti,“ priblížila TIS.
Nedostatočná odpoveď na politické konflitky záujmov
Mimovládka ďalej uviedla, že Lipšic nedokázal nájsť dostatočnú odpoveď na svoje politické či advokátske konflikty záujmov a na obraz spolitizovanej prokuratúry na čele s bývalým politikom blízkym vláde. „Nepresvedčivé bolo aj jeho úvodné tvrdenie, že aktuálna voľba je kľúčová pre ďalší osud špeciálnej prokuratúry. Nik z protikandidátov predsa osud inštitúcie neohrozuje,“ uzavrela TIS s tým, že Lipšic pri menovaní štátnych zákaziek pre kanceláriu Dentons, kde pracuje, opomenul zákazku pre štátnu firmu SEPS pri zastupovaní, s maximálnou sumou 33-tisíc eur.
Ústavnoprávny výbor vypočuje v utorok 2. februára zvyšných dvoch kandidátov, prokurátorov Jána Šantu a Vasiľa Špirka.