Liečba závislostí je dlhodobý proces, často vyžaduje opakované pokusy, psychoterapiu a sociálnu podporu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Drogy, alkohol
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

V Centre pre liečbu drogových závislostí Bratislava (CPLDZ BA) sa ročne lieči približne 2 400 pacientov, z ktorých 600 až 700 sú noví pacienti, ktorí sa liečia prvýkrát.  Informoval o tom psychológ CPLDZ Boris Rášo, ktorý súčasne priblížil najčastejšie závislosti Slovákov.

Najčastejšou liečenou skupinou sú pacienti, ktorí majú problémy s alkoholom. Tí tvoria 40 percent všetkých liečených pacientov. „Ročne evidujeme 250 až 300 nových žiadostí o liečbu. Priemerný vek pri vstupe do liečby je 42 rokov. Do liečby častejšie vstupujú muži (70 %) ako ženy (30 %),“ priblížil psychológ.

Kombinácia dvoch alebo viacerých látok

Druhou najpočetnejšou skupinou sú podľa jeho slov pacienti, ktorí majú problém s kombináciou dvoch alebo viacerých psychoaktívnych látok.

„Najčastejšie kombinácie sú pervitín a marihuana, pervitín a heroín, alebo alkohol a iné drogy. Títo pacienti tvoria približne 30 percent všetkých liečených,“ informoval Rášo a priblížil, že ročne v centre evidujú 100 až 150 nových žiadostí o liečbu. V tomto prípade opäť prevládajú muži (80%) nad ženami (20%).

Graf zavislosti.png

„Ďalšou skupinou sú pacienti s problémami so stimulanciami, konkrétne s metamfetamínom, teda pervitínom. Títo pacienti tvoria približne 5 až 10 percent všetkých liečených. Ročne evidujeme 40 až 80 nových žiadostí o liečbu,“ doplnil psychológ.

Priemerný vek pri vstupe do liečby je v takýchto prípadoch 35 rokov, pričom 70 percent z liečených sú muži a 30 percent sú ženy. Do liečby častejšie vstupujú muži (70 %) ako ženy (30 %).

Aká je šanca na úplné vyliečenie?

Početnou skupinou sú aj pacienti, ktorí majú problém s opiátmi, a to najmä s heroínom. Títo pacienti podľa psychológia tvoria osem percent všetkých liečených a ročne evidujú 20 až 40 nových žiadostí o liečbu.

„Priemerný vek pri vstupe do liečby je 40 rokov. Muži tvoria 70 percent tejto skupiny, ženy 30 tridsať percent,“ priblížil Rášo a doplnil, že vyliečenie sa zo závislosti je zložitý proces, ktorý závisí od viacerých faktorov, ako sú typ látky, dĺžka závislosti, podpora rodiny, motivácia pacienta a kvalita dostupnej liečby.

„Šanca na úplné vyliečenie sa líši u jednotlivých pacientov. Závislosť je chronické ochorenie, čo znamená, že u niektorých pacientov môže dôjsť k recidíve aj po úspešnej liečbe. Napriek tomu môže liečba závislostí výrazne zlepšiť kvalitu života a dlhodobá abstinencia je dosiahnuteľná,“ vysvetlil psychológ a dodal, že približne 70 percent pacientov, ktorí absolvujú liečbu, sa dokáže dlhodobo udržať bez užívania psychoaktívnych látok.

„Je dôležité chápať, že liečba závislostí je dlhodobý proces, ktorý často vyžaduje opakované pokusy, dlhodobé sledovanie pacienta, psychoterapiu, sociálnu podporu a aktívny prístup k zotaveniu a zmene životného štýlu,“ uzavrel Rášo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris Rášo
Firmy a inštitúcie Centrum pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v Bratislave