Lídri na summite OSN schválili deklaráciu o utečencoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Utečenci
V prístave Pireus v súčasnosti žije okolo 5800 migrantov. Foto: SITA/AP

NEW YORK 19. septembra (WebNoviny.sk) – Lídri svetovej politiky a ministri zahraničných vecí 193 členských krajín OSN schválili v pondelok na osobitnom summite o utečencoch na pôde Valného zhromaždenia OSN v New Yorku rozsiahly dokument, ktorý by mal poskytnúť humánnejšiu a koordinovanú reakciu na utečeneckú krízu.

Newyorská deklarácia pre utečencov a migrantov, ako sa dokument oficiálne volá, má 22 strán. Podľa tlačovej agentúry AP nie je právne záväzná a chýbajú v nej konkrétne záväzky. Vyzýva však krajiny, aby chránili ľudské práva utečencov a zvyšovali humanitárnu pomoc, ako aj počty presídlených utečencov.

Jednodňový summit otvoril generálny tajomník OSN Pan Ki-mun výzvou adresovanou svetovým politikom, aby sa zaviazali „rešpektovať práva a dôstojnosť každého človeka, prinúteného okolnosťami ujsť zo svojho domova a hľadať lepší život inde“.

Druhý summit o utečencoch bude hostiť v utorok prezident USA Barack Obama. Jeho cieľom bude získať konkrétne sľuby lídrov, ktoré by pomohli znášať náklady na poskytovanie pomoci a na presídlenie 65,3 milióna utečencov a migrantov vo svete.

Pan Ki-mun a generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) William Lacy Swing dnes v New Yorku podpísali novú dohodu, ktorou sa IOM oficiálne stala súčasťou systému OSN.

„Rozšírenie OSN o IOM reflektuje narastajúci význam migrácie a dôležitosť komplexného a systematického riešenia mobility ľudí na celom svete. Je to dôležitý krok vo vývoji v riadení medzinárodnej migrácie. Posilní sa tým schopnosť OSN podporovať členské štáty pri riešení otázok migrácie a zabezpečiť ochranu a pomoc migrantom, ktorí ju potrebujú,“ vyjadrila sa Zuzana Vatráľová, vedúca Úradu IOM v

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaPan Ki-mun
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov