Lídri G20 budú hľadať spôsoby, ako pomôcť svetovej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

PITTSBURGH 24. septembra (WEBNOVINY) – Predstavitelia 20 najväčších ekonomík sveta, ktorí sa vo štvrtok stretávajú na dvojdňovom summite v pennsylvánskom Pittsburghu, sa budú snažiť nájsť odpovede na otázku, ako podporiť obnovu narušeného svetového hospodárstva a zabrániť ďalším finančným kolapsom. Podľa očakávaní to však nebude jednoduché, keďže prichádzajú s rôznymi prioritami a menšou motiváciou prijímať radikálnejšie riešenia vzhľadom na skutočnosť, že globálna kríza už pomaly ustupuje. Summit 19 krajín a Európskej únie by mal nadviazať na predošlé stretnutia, ktoré sa uskutočnili v novembri vo Washingtone a v apríli v Londýne.

„Čas je nepriateľom reformy,“ vyjadril v stredu vo Washingtone svoje obavy minister financií Spojených štátov Timothy Geithner. „Zatiaľ čo sa náš finančný systém a naša ekonomika vracajú do normálu, nemôžeme pripustiť, aby to bolo dôvodom pre uspokojenie,“ upozornil. Očakáva sa, že medzi hlavnými témami summitu bude obmedzovanie prémií bankárov, reformovanie finančného dozoru a spôsoby zabezpečenia udržateľného rastu.

Oficiálny hostiteľ summitu, prezident USA Barack Obama, chce v rámci G20 presadiť nový globálny rámec, ktorý by členské krajiny prinútil k radikálnym zmenám v spôsoboch riadenia svojich ekonomík a zabránili tak nebezpečným nerovnováham. Tie podľa mnohých ekonómov prispeli k vzniku súčasnej svetovej krízy. Proti takémuto plánu namieta Čína, ktorá sa obáva, že by mohol byť použitý proti jej politike obchodného prebytku. Obama však dúfa, že Peking zmení názor, ak dostane väčšie slovo v Medzinárodnom menovom fonde. Ostatní členovia G20 s tým v zásade súhlasia, európske vlády sa však obávajú, že sa budú musieť vzdať niektorých svojich kresiel v orgánoch fondu. Predstavitelia G20 tiež prisľúbili, že schvália pravidlá obmedzujúce riskantné praktiky na finančných trhoch, ktoré podľa mnohých vyvolali súčasnú krízu. Aj v tejto oblasti sú však značné názorové rozdiely.

Summit sa začína pracovnou večerou, na ktorú väčšina lídrov pricestuje z New Yorku, kde sa zúčastnili na zasadaní Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov. V Pittsburghu sa okrem nich zhromažďujú demonštranti z celého sveta, ktorí tu čelia mimoriadnym bezpečnostným opatreniam. Polícia už v stredu zatkla 14 účastníkov protestu environmentálnej organizácie Greenpeace, počas ktorého vyvesili na moste v centre mesta obrovský transparent s nápisom Nebezpečenstvo: Pred nami je klimatický zánik. Demonštrantov zatkli za „vlastníctvo nebezpečných nástrojov, výtržníctvo a kladenie odporu.

SITA/AP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaTimothy Geithner