Lídri Európskej únie sa 3. februára stretnú v Belgicku na výnimočnom obrannom samite, na ktorom sa zúčastní i britský premiér s generálnym tajomníkom NATO. Udeje sa tak dva týždne po návrate Donalda Trumpa do Bieleho domu.
Rozhovory sa uskutočnia v okamihu, keď kľúčoví ukrajinskí podporovatelia – Británia a EÚ – ostražito sledujú Trumpove sľuby o rýchlom ukončení konfliktu po prevzatí moci. Trump, ktorého inaugurácia sa uskutoční 20. januára, tiež požiadal členov NATO o zvýšenie svojich výdavkov na obranu.
Väčšia zodpovednosť Európy
„Európa potrebuje prevziať väčšiu zodpovednosť za svoju obranu,“ napísal v pondelok šéf Európskej rady António Costa v liste, v ktorom pozýva hlavy štátov a vlád EÚ na rozhovory na zámku Limont, hodinu cesty od Bruselu.
Rusko chce Sýriu nahradiť Líbyou, mohlo by špehovať celú Európsku úniu
„Verím, že zdieľame podobné hodnotenie hrozieb, ktorým Európa čelí,“ povedal Costa členským štátom. Doplnil, že ruská agresia proti Ukrajine znamená návrat „vojny vysokej intenzity“ na kontinent, pričom spomenul aj rastúcu hrozbu zo strany hybridných a kybernetických útoky proti členským štátom.
Mier v Európe závisí od vývoja na Ukrajine
„Mier v Európe závisí od toho, či Ukrajina získa komplexný, spravodlivý a trvalý mier,“ zdôraznil Costa a varoval, že geopolitické vyhliadky bloku „zostanú v dohľadnej budúcnosti náročné“.
Európska únia je pripravená podporiť Ukrajinu, ak Spojené štáty nebudú ochotné
Trump sa ujíma moci takmer tri roky po začiatku ruskej invázie, keď sú unavené ukrajinské sily zatlačené späť na frontovú líniu. Šéfka zahraničnej politiky EÚ Kaja Kallasová minulý týždeň zopakovala, že dúfa, že Spojené štáty zachovajú podporu Kyjevu, ale ak nie, Európa je pripravená prevziať vedenie.