KYJEV 6. februára (WEBNOVINY) – Ukrajinská prokuratúra začala vyšetrovať opozičného lídra a bývalého ministra vnútra Jurija Lucenka za pokus o štátny prevrat. Lucenko o tom vo štvrtok informoval na svojej oficiálnej webovej stránke.
Ako napísal, Federálna vyšetrovacia služba (SBU) mu oznámila, že ho stíha za pokus o „zvrhnutie štátu“. Prípad podľa Lucenka súvisí s jeho výzvou na vytvorenie alternatívneho parlamentu pod názvom Ľudová rada.
V prípade usvedčenia by 49-ročnému Lucenkovi hrozilo až päť rokov väzenia. SBU sa k tejto informácii nevyjadrila. Denník Ukrajinska Pravda zverejnil vo štvrtok list od SBU, v ktorom úrad žiada médiá o videonahrávku z vystúpenia Lucenka z 22. januára počas protivládneho protestu v Kyjeve, kde svoju výzvu vyslovil.
Janukovyčova amnestia sa dotkne stoviek demonštrantov
Pražská radnica ukrajinského prezidenta v meste nechce
Slovensko nechce sankcie pre Ukrajinu, tvrdí minister Lajčák
Brusel dá Kyjevu finančnú injekciu, ak zreformuje ekonomiku
Kličko sa obul do Janukovyča, vraj sa obohatil o milióny
Janukovyč vraj vypíše predčasné voľby, Kyjevu hrozia sankcie
Lucenko bol prominentným členom vlády bývalej premiérky Julije Tymošenkovej odsúdenej v roku 2011 za zneužitie právomocí. Za rovnaký zločin odsúdili v roku 2012 aj jeho na štyri roky väzenia, v apríli 2013 mu však prezident Viktor Janukovyč pod tlakom EÚ udelil amnestiu.
Exminister Lucenko počas stretov medzi demonštrantami a políciou utŕžil začiatkom januára silný úder do hlavy a museli ho hospitalizovať. Zbili ho údajne príslušníci poriadkovej polície, ktorých presviedčal, aby sa pridali na stranu protestujúcich.
Ukrajina sa zmieta v najhorších nepokojoch od získania nezávislosti od Sovietskeho zväzu začiatkom 90. rokov. Dôvodom je nespokojnosť s vládou a prezidentom, ktorý koncom novembra nepodpísal dohody s EÚ. Krátko na to vypukli v Kyjeve demonštrácie, ktoré eskalovali v polovici januára po prijatí kontroverznej legislatívy, ktorá sprísňovala podmienky masového zhromažďovania. Janukovyč v piatok podpísal amnestiu pre opozičných aktivistov a potvrdil tiež rozhodnutie parlamentu zrušiť kritizované zákony.
Opozícia všetky doterajšie ústupky označila za nepostačujúce a oznámila, že sa bude snažiť presadiť zmeny v ústave, ktoré by oslabili právomoci prezidenta. Demonštranti v Kyjeve naďalej neplánujú opustiť svoj tábor v centre ani okupované budovy, pokračuje však taktiež prímerie medzi radikálmi a políciou vyhlásené po nedávnych stretoch.