BRATISLAVA 15. januára (WEBNOVINY) – Západoafrický poddruh leva púšťového (Panthera leo senegalensis) je na pokraji vyhynutia. Vyplýva to z výsledkov šesťročnej štúdie neziskovej organizácie Panthera, podľa ktorej žije v západnej Afrike už iba približne 400 jedincov tejto šelmy, z toho menej než 250 v reprodukčnom veku. V zajatí sa pritom tento poddruh nechová.
Odborníci zisťovali počty levov v 17 západoafrických krajinách, no ich výskyt potvrdili iba v piatich z nich – Senegale, Nigérii a v pohraničnej oblasti štátov Benin, Burkina-Faso a Niger. V roku 2005 sa pritom predpokladalo, že západoafrické levy žijú celkovo v 21 chránených oblastiach, v skutočnosti sa však vyskytujú iba v štyroch z nich.
V súčasnosti levy obývajú len 1,1 percenta svojho pôvodného areálu výskytu, pričom k zmenšeniu tejto plochy prispelo predovšetkým zakladanie plantáží na pestovanie bavlny a iných plodín. „Naše zistenia sú absolútne šokujúce. Takmer všetky skúmané oblasti sú v podstate chránenými oblasťami iba na papieri, pretože nemajú rozpočet ani strážcov a nevyskytujú sa v nich už žiadne levy alebo iné známe veľké cicavce. Do tých oblastí, kde sa levy ešte vyskytujú, často vstupujú pastieri dobytka a kôz so svojimi stádami, ktorí levy zabíjajú. K znižovaniu počtu levov prispievajú aj pytliaci loviaci zvieratá, ktoré sú prirodzenou korisťou týchto šeliem,“ uviedol Philipp Henschel z Panthery, ktorý so svojimi kolegami zverejnil výsledky štúdie v časopise PLoS One.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.