BRATISLAVA 27. júna (WEBNOVINY) – Slovenská lekárska komora (SLK) podporuje svojich kolegov, ktorí sú pripravení podaním výpovede upozorniť zodpovedné orgány, že bez radikálnej nápravy pomerov v slovenskom zdravotníctve nastane jeho totálna devastácia. Ako sa ďalej uvádza v stanovisku z mimoriadneho zasadania Rady komory v Martine, tá považuje požiadavky lekárov zamestnancov za plne oprávnené.
Lekárske odborové združenie minulý týždeň informovalo, že tzv. Deklaráciu o pripravenosti podať výpoveď zatiaľ podpísalo 1 500 lekárov. Zbieranie podpisov by malo trvať do polovice júla. Odborári však avizujú, že ešte chcú rokovať. Žiadajú ale splnenie štyroch požiadaviek, a to dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc a zvýšenie platov zdravotníkov. Ministerstvo zdravotníctva SR vyzvalo Lekárske odborové združenie, aby si s ním sadlo za rokovací stôl.
SLK sa vyjadrila aj k návrhu nového zákona o liekoch, ktorý začiatkom júna schválila vláda. Ten okrem iného prináša zmenu v predpisovaní liekov. Proti pôvodnému zneniu návrhu spísali lekári petíciu, podporilo ju takmer 4 tis. zdravotníkov. Na základe rokovaní medzi ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom a petičným výborom prišlo k dohode a k niekoľkým úpravám v zákone. Komora však tvrdí, že po overení zápisov z rokovania zistila zásadné odlišnosti.
„Napríklad SLK žiadala jednoznačné definovanie zodpovednosti lekára pri liečbe pacienta na základe nových podmienok. Ministerstvo zdravotníctva súhlasilo s touto pripomienkou, v zápise je však uvedené, že bude predložená ako poslanecký pozmeňujúci návrh. Rezort ako predkladateľ nezapracoval zmenu do zákona priamo,“ poukazuje komora. Tá považuje takýto spôsob za absolútne neprijateľný.
Ministerstvo podľa komory nedodržalo aj niektoré ďalšie zmeny návrhu, dohodnuté s petičným výborom. „Rada SLK preto požaduje, aby prezident komory začal rokovanie s predsedom parlamentného zdravotníckeho výboru s cieľom zvolania mimoriadnej schôdze s programom prerokovať zásadné pripomienky SLK k uvedenému návrh zákona o liekoch,“ uvádza sa ďalej v stanovisku lekárov.
Komora má problém aj s ďalším legislatívnym návrhom, a to s nariadením vlády o zozname výkonov. V rámci pripomienkového konania k nemu predložila šesť zásadných pripomienok a 12 strán iných pripomienok. Pretože ide podľa nej o zásadný materiál potrebný k výkonu zdravotnej starostlivosti hlavne v nemocniciach, žiada ministerstvo o jeho stiahnutie, aby nebol predložený do vlády, a tým neprešiel do ďalšieho legislatívneho procesu.
Z pohľadu Ministerstva zdravotníctva SR v súčasnosti platný katalóg zdravotných výkonov nie je aktuálny a nespĺňa požiadavky na poskytovanie modernej zdravotnej starostlivosti, neobsahuje stovky zdravotných výkonov a vyžaduje aktualizáciu. „Katalogizačná komisia pri ministerstve pripravila v úzkej spolupráci s odbornými lekárskymi spoločnosťami a hlavnými odborníkmi rezortu návrh nového Katalógu zdravotných výkonov. Predkladaný materiál vznikal po dlhých odborných diskusiách a na podklade odborných stanovísk expertov Slovenskej lekárskej spoločnosti a hlavných odborníkov,“ dodala hovorkyňa ministerstva Katarína Zollerová.
Výsledný návrh, ktorý je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní, vníma rezort ako významný posun nielen v definovaní rozsahu a charakteru zdravotných výkonov, ale aj v definovaní klinickej charakteristiky výkonu, špecialistov oprávnených výkon vykonávať, miesta, kde je možné výkon vykonávať ako aj potrebných liekov a špeciálneho zdravotného materiálu pre výkon. „Vítame odborné pripomienky zo strany SLK, o ktorých budeme v rámci medzirezortného pripomienkového konania diskutovať a po akceptácii zapracujeme ich pripomienky do finálneho návrhu nového Katalógu zdravotných výkonov 2011,“ uzavrela Zollerová.